Skip to main content
x

14 Feb 2020 - 23:10
redakcija
Статија

Атлетико не успеа да ги освои трите бода на гостувањето кај Валенсија во дербито на 24. коло на шпанската Ла Лига. Иако двапати беа во водство, мадриѓани на крајот добија само бод играјќи нерешено – 2:2.

Гостите по само 15 минути веќе обезбедија предност со голот на Маркос Љоренте.

Во возбудлив финиш на првото полувреме, Валенсија успеа да се врати со гол за израмнување во 40. минута преку Паулиста, но само три минути подоцна, мадриѓани и вторпат дојдоа до водство.

Овој пат во домашната мрежа топката ја спроведе Томас Партеј за предност на „јорганџиите“ од 2:1 по првиот дел.

Во второто полувреме Атлетико успеваше да ја одржи предноста се до 59. минута, кога Кондогбиа по асистенција на Парехо успеа да израми на 2:2.

 

Standings provided by Sofascore LiveScore

sportmedia.mk

Најчитани вести