Економија

Владата во заминување со ново задолжување од 35 милиони евра

Владата во заминување со ново ЗАДОЛЖУВАЊЕ од 35 милиони евра

17.5.2024

Со две нови државни обврзници кои од денес котираат на официјалниот пазар, техничката Влада ја задолжува државата за дополнителни 2.141.720.000 денари или 34,79 милиони евра. Двете обврзници, издадени на десети месецов, се без девизна клаузула, а рокот на доспевање е за две, односно за 15 години, објави „Пари“....
Еве колку се заработува од еден автомобил: ДВЕ ГЕРМАНСКИ МАРКИ СО НАЈГОЛЕМ ПРОФИТ

Еве колку се заработува од еден автомобил: ДВЕ ГЕРМАНСКИ МАРКИ СО НАЈГОЛЕМ ПРОФИТ

16.5.2024

Со години маржите на автомобилите станаа астрономски високи, а сега се чини дека има враќање во реалноста....
“ВО ЕВРОПА ДОЈДИ, СО СКУТЕР ВО АВАНТУРА ПОЈДИ!”

“ВО ЕВРОПА ДОЈДИ, СО СКУТЕР ВО АВАНТУРА ПОЈДИ!”

14.5.2024

Во периодот од 15.05.2024 – 02.09.2024 год. со купени Европа производи во вредност од 1000 ден. учествувате во најголемата наградна игра на АД Европа Скопје со награден фонд од еден милион денари!...
ОД КИРИИ ЗАРАБИТИЈА

Милионери имаме а општеството е сиромашно : ОД КИРИИ ЗАРАБИТИЛЕ 20 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ГОДИНА ДЕНА

14.5.2024

Најуспешните 15 компании, чија приоритетна дејност е собирање приходи од закуп од наемнини, направиле вкупна добивка поголема од 20 милиони евра во 2023. На листата се три компании кои управуваат со молови - СЦМ Ретаил (Скопје Сити Мол), Палма Траде и Еаст Гате Малл. Останатите шопинг-центри, посебно скопските, се главно подружници на големите фирми. Со шопинг молот „Рамстор“, како и со другите објекти под овој бренд, управува...
Македонците на онлајн плаќања потрошиле 573,4 милиони евра

Македонците НЕ ШТЕДАТ на онлајн плаќања: ЕВЕ НА ШТО СЕ ТРОШЕЛЕ ПАРИ

14.5.2024

Македонците минатата година со своите платежни картички во странство потрошиле 573,4 милиони евра од кои 34 отсто или 195,6 милиони евра потрошиле онлајн, купувајќи производи и услуги посебно поврзани со патувања и трансакции за авио-билети и резервации на хотели онлајн. Ова го покажуваат податоците од Народната банка што ги анализираше Асоцијацијата за е-трговија на Македонија (АЕТМ)....
ПОЕВТИНУВААТ ГОРИВАТА, новите цени ќе важат од полноќ

ПОЕВТИНУВААТ ГОРИВАТА, новите цени ќе важат од полноќ

13.5.2024

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која горивата од полноќ поевтинуваат....
БРАКО ќе промовира ново електрично возило на саем во Минхен

БРАКО ќе промовира ново електрично возило на саем во Минхен

12.5.2024

БРАКО ќе претстави ново електрично возило од својот бренд Грин Машинс на светскиот саем IFAT, кој следната недела ќе се одржи во Минхен....
Рекорден кинески извоз на автомобили во април

Рекорден кинески извоз на автомобили во април

12.5.2024

Извозот на автомобили во Кина се зголеми на рекордно високо ниво во април, покажуваат најновите податоци....
ЌЕ ГЛЕДАМЕ КАКО СЕКОЈ ДЕН ПРОПАЃААТ РЕГИОНАЛНИ БАНКИ, тврди американски милијардер

ЌЕ ГЛЕДАМЕ КАКО СЕКОЈ ДЕН ПРОПАЃААТ РЕГИОНАЛНИ БАНКИ, тврди американски милијардер

12.5.2024

Милијардерот Бери Стернлихт даде застрашувачко предвидување за американските регионални банки среде претстојната криза со комерцијалните недвижности....
АВИОНИТЕ НА БОИНГ НЕ СЕ БЕЗБЕДНИ, тоа го утврдиле уште во производството но, профитот не можел да чека

АВИОНИТЕ НА БОИНГ НЕ СЕ БЕЗБЕДНИ, тоа го утврдиле уште во производството но, профитот не можел да чека

12.5.2024

Труповите на авионите направени од најголемиот добавувач на Боинг редовно ја напуштале фабриката со сериозни дефекти, тврди поранешен инспектор за квалитет во компанијата-подизведувач на Боинг. Сантијаго Паредес, кој работел за Spirit AeroSystems во Канзас, за Би-Би-Си изјави дека често наоѓал и до 200 дефекти на деловите што биле подготвени за испорака до Боинг....
Војната не се води само на фронтот: “ЌЕ ПРОПАЃААТ РЕГИОНАЛНИ БАНКИ ВО САД, секоја недела по една“

Војната не се води само на фронтот: “ЌЕ ПРОПАЃААТ РЕГИОНАЛНИ БАНКИ ВО САД, секоја недела по една“

12.5.2024

Извршниот директор на Starwood Capital Group изјави за CNBC дека мисли дека примарните заемодавци на недвижности - регионалните и локалните банки - наскоро би можеле да го сносат товарот од високите каматни стапки и инфлацијата....
Ворен Бафет со НАЈДОБРА АНАЛИЗА ДОСЕГА: Што носи и КОИ СЕ РИЗИЦИТЕ ОД ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА ЗА БИЗНИОТ И ЛУЃЕТО

Ворен Бафет со НАЈДОБРА АНАЛИЗА ДОСЕГА: Што носи и КОИ СЕ РИЗИЦИТЕ ОД ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА ЗА БИЗНИОТ И ЛУЃЕТО

12.5.2024

Ворен Бафет ќе биде првиот што ќе признае дека не знае многу за вештачката интелигенција, а тоа е во согласност со неговата долгогодишна филозофија да се држи настрана од технологијата што не ја разбира и никогаш да не инвестира во нешто што не го разбира. Сепак, на годишниот состанок на неговата компанија Беркшир Хатавеј, тој не можеше да ги избегне прашањата за вештачката интелигенција....
Руските милијардери почнаа ДА СЕ ВРАЌААТ ДОМА

Руските милијардери почнаа ДА СЕ ВРАЌААТ ДОМА

11.5.2024

Руските милијардери кои се најдоа под западни санкции постепено почнаа да ги преселуваат своите активности во својата татковина....
БРАКО ќе промовира ново електрично возило на саем во Минхен

БРАКО ќе промовира ново електрично возило на саем во Минхен

11.5.2024

БРАКО ќе претстави ново електрично возило од својот бренд Грин Машинс на светскиот саем IFAT, кој следната недела ќе се одржи во Минхен....
ЦЕНИТЕ НА ГОРИВАТА НЕ СЕ МЕНУВААТ, само мазутот ќе се смени од полноќ

ЦЕНИТЕ НА ГОРИВАТА НЕ СЕ МЕНУВААТ, само мазутот ќе се смени од полноќ

9.5.2024

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Македонија (РКЕ) донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,53% во однос на одлуката од 7.5.2024 година....
Fashion Group со исклучително успешна онлајн сезона: Клиентите се на прво место!

Fashion Group со исклучително успешна онлајн сезона: Клиентите се на прво место!

9.5.2024

Fashion Group со исклучително успешна онлајн сезона: Клиентите се на прво место!...
Нема еконимија во државава КОГА НАЈГОЛЕМ ПРОФИТ ОСТВАРУВА БАНКА, а не компанија

Нема еконимија во државава КОГА НАЈГОЛЕМ ПРОФИТ ОСТВАРУВА БАНКА, а не компанија

8.5.2024

Порталот Пари под лупа ги стави компаниите чии акции котираат на Македонската берза. На број се деведесет кои доставија неревидирани годишни финансиски извештаи кои ја отсликуваат нивната финансиска кондиција во 2023 и во 2022 година. Најуспешните компании во земјава доаѓаат од податоците од банкарскиот, фармацевтскиот, телекомуникацискиот и градежниот сектор. Тие ја завршија минатата година со најголеми добивки....
Вчитува...