Економија

На жителите од Горна и Долна Бањица им пукна филмот: “ЌЕ ГО БЛОКИРАМЕ ПАТОТ ЗА „БЕХТЕЛ И ЕНКА“!

На жителите од Горна и Долна Бањица им пукна филмот: “ЌЕ ГО БЛОКИРАМЕ ПАТОТ ЗА „БЕХТЕЛ И ЕНКА“!

27.2.2024

Жители од гостиварските села Долна и Горна Бањица на протестен собир, попладнево изразија незадоволство од добиените ветувања за барањата околу спроведувањето на планот за изградба на Коридорот 8. Тие предупредија и најавија целосно блокирање на работите на терен кои ги изведува „Бехтел и Енка“ од наредната недела, јави Гостиварпрес.мк....
Во Халкбанк секоја трансакција е важна, откријте како најдобро да ги искористите бонус поените

Во Халкбанк секоја трансакција е важна, откријте како најдобро да ги искористите бонус поените

26.2.2024

Пазарувањето некогаш е обврска, а некогаш претставува задоволство. Но, и во едниот и во другиот случај значи трошење средства. Сепак, постои можост за одредени купувања што ги правите да добиете поврат на средства во вид на бонус поени кои можете да ги искористите за некои идни плаќања. Токму тоа го овозможува програмата за бонус поени на Халкбанк АД Скопје која што е наменета за сите корисници на Мастеркард и Виза кредитни ка...
ОВА ЌЕ БИДАТ 10 НАЈПЛАТЕНИ ПРОФЕСИИИ во иднината

ОВА ЌЕ БИДАТ 10 НАЈПЛАТЕНИ ПРОФЕСИИИ во иднината

26.2.2024

Иднината на работните места е многу испреплетена со технолошкиот развој, демографските промени и глобалната економска динамика....
ВМРО-ДПМНЕ ќе формира министерство за ЕНЕРГЕТИКА

ВМРО-ДПМНЕ ќе формира министерство за ЕНЕРГЕТИКА

25.2.2024

Во програмата на ВМРО-ДПМНЕ има дека ќе биде формирано министерство за енергетика кое ќе вработи стручни кадри и кои ќе се занимаваат сериозно, ќе направат стратегија и ревидирање на се што е досега направено и да почнеме да се стремиме кон тоа Македонија веќе да не биде увозник на електрична енергија, за почеток сами да си ги задоволиме потребите за електрична енергија“, истакна членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Сања Божиновска на д...
Од симбол за војна ДО НАЈПЕРСПРЕКТИВНА ЕКОМИНИЈА ВО СВЕТОТ

Од симбол за војна ДО НАЈПЕРСПРЕКТИВНА ЕКОМИНИЈА ВО СВЕТОТ

25.2.2024

Благодарение на натамошното зацврстување на својот статус како глобален производствен центар, Виетнам треба да го доживее најбрзиот раст на богатството во следната деценија, според Henley & Partners....
Последниот тендер од 46 милиони евра за „Марковски компани“ е комплетна ПЉАЧКА (ВИДЕО)

Последниот тендер од 46 милиони евра за „Марковски компани“ е комплетна ПЉАЧКА (ВИДЕО)

25.2.2024

Како ВМРО-ДПМНЕ порачуваме дека имаме поразличен пристап од тоа што го имаат СДСМ и ДУИ, односно во исто време, секој проект го гледаме од различни аспекти, односно правиме длабински анализи и гледаме се што може позитивни да се искористи. Ова го кажувам навраќајќи се на последниот тендер на Марковски во износ од 46 милиони евра што е за 30% повисока од вообичаената, за што јас кажувам дека 46 милиони евра е комплетна пљачка, ...
“Текстилниот сектор е во слободен пад - трети месец чекаат субвенционирање на платите“

“Текстилниот сектор е во слободен пад - трети месец чекаат субвенционирање на платите“

25.2.2024

Производството во текстилниот сектор е во слободен пад, оценува Ангел Димитров од Организација на работодавачи. Посочува дека приватниот сектор веќе трети месец ја чекаат мерката за субвенционирање на платите, која беше најавена на крајот на ноември, минатата година, вели, е помината во прво читање во Парламентот....
Славески: Фатмир Битиќи покажува елементарно непознавање на пресметување на стапките на раст

Славески: Фатмир Битиќи покажува елементарно непознавање на пресметување на стапките на раст

25.2.2024

Веројатно вознемирен од мојата констатација дека политиките на СДСМ доведоа и водат до драстично опаѓање на вредноста на денарот, особено во изминатите две години за една четвртина (25%), Фатмир Битиќи во својот одговор покажува елементарно непознавање од проблематиката на пресметување на стапките на раст на која било категорија со тек на време, реагира универзитетскиот професор и поранешен министер за финансии Трајко Славески...
Мицкоски: Енергетиката е ГЕОСТРАТЕШКО прашање (ВИДЕО)

Мицкоски: Енергетиката е ГЕОСТРАТЕШКО прашање (ВИДЕО)

25.2.2024

Енергетиката е геостратегиско прашање. РЕК Битола нема да се затвори, имаме план за нејзина модернизација, а сериозно ќе се позанимаваме и со проектот „Чебрен“, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на јавната дебата „Концепт за инвестиции во енергетиката“ што денеска се одржа во Битола....
„НОВ ДУБАИ“ ќе никне од ништо во Медитеранот: Потпишан е историски договор вреден 35 милијарди €!

„НОВ ДУБАИ“ ќе никне од ништо во Медитеранот: Потпишан е историски договор вреден 35 милијарди €!

24.2.2024

Обединетите Арапски Емирати и Египет се договорија да изградат нов град на медитеранскиот брег на северноафриканската земја, а богатиот фонд на Абу Даби ADQ соопшти дека ќе го води конзорциумот кој планира да инвестира 35 милијарди долари, пишува Блумберг....
Јаревски: Со поскапувањто од 300% власта уште повеќе сака да ги ОСИРОМАШИ граѓаните (ВИДЕО)

Јаревски: Со поскапувањто од 300% власта уште повеќе сака да ги ОСИРОМАШИ граѓаните (ВИДЕО)

24.2.2024

Власта предводена од ДУИ и СДС, секој ден смислува нови начини, како што повеќе да удри по џебот на граѓаните и како уште повеќе да ги осиромаши.По поскапувањата на храната, струјата, парно греењето и разно разни други услуги, дојде редот и на Агенцијата за Катастар, да ги зголеми цените, каде за некои услуги растот на цената достигнува и до 300%, истакна Тони Јаревски, пратеник....
Трајко Славески објаснува зошто не е за фалење просечната плата од 40.000 денари

Трајко Славески објаснува зошто не е за фалење просечната плата од 40.000 денари

24.2.2024

Професорот и познат економист Трајко Славески од ВМРО-ДПМНЕ смета дека не е за фалење фактот што просечната плата достигнала 40.000 денари не значи ништо во поглед на фактот што драстично е намалена куповната моќ. Тој на социјалната мрежа Икс напиша дека СДСМ го урнисала денарот со огромна инфлација:...
Трипуновски открива скандал со над 50 милиони евра неиспалтени субвенции за земјоделците

Трипуновски открива СКАНДАЛ со над 50 милиони евра неисплатени субвенции за земјоделците

24.2.2024

Во интервју за порталот КУРИР, кое интегрални ќе биде објавено в недела, Цветан Трипуновски, дополнителниот заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, открива скандал во кој големи суми наменети за субвенции за земјоделците, актуелната влада воопшто не биле исплаќани....
„ЦЕЛТА ИМ Е ДА ГО ЗАТВОРАТ ТЕЦ ОСЛОМЕЈ“: ВМРО-ДПМНЕ обвинува за криминален договор во „ЕЛЕМ“

„ЦЕЛТА ИМ Е ДА ГО ЗАТВОРАТ ТЕЦ ОСЛОМЕЈ“: ВМРО-ДПМНЕ обвинува за криминален договор во „ЕЛЕМ“

24.2.2024

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини за криминален договор кој „Електрани на Македонија“ го склучила со свој бизнис-партнер, а кој може да доведе во затворање на термоелектраната „Осломеј“. Во соопштение до јавноста партијата вели:...
Инвазија на евтини кинески автомобили во Европа - ЗАКАНА ЗА НОВА ЦЕЛОСНА ТРГОВСКА ВОЈНА?

Инвазија на евтини кинески автомобили во Европа - ЗАКАНА ЗА НОВА ЦЕЛОСНА ТРГОВСКА ВОЈНА?

24.2.2024

Пристаништето Влисинген на југозападот на Холандија со векови е во центарот на светската трговија. Приближно 17.000 товарни бродови се закотвуваат во длабоките води помеѓу Северното Море и реката Шелт секоја година. Бродовите се натоварени со различни стоки, од витални производи како хартија, дрво, челик, јаглен, течен гас, ѓубрива и други клучни суровини до овошје и зеленчук кои наскоро ќе го најдат патот до полиците на супер...
ПОЕВТИНУВААТ ГОРИВАТА

ПОЕВТИНУВА ДИЗЕЛОТ!

23.2.2024

За два денари се намалува цената на дизел горивото од полноќ, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад...
Тендерот за фирмата на белорускиот конзул Марковски говори за наводната прозападна ориентација на СДСМ и ДУИ

Тендерот за фирмата на белорускиот конзул Марковски говори за наводната прозападна ориентација на СДСМ и ДУИ

23.2.2024

Во РЕК Битола доделен е тендер за ископ на јаглен во рекорден износ од 46 милиони евра. Овој тендер е врв на криминалот во ЕСМ, бидејќи го добива омилената фирма на власта, Марковски компани, која притоа не ја дава најниската понуда. Фирмата на белорускиот конзул Марковски ( што говори за наводната прозападна ориентација на СДС и ДУИ) имала за 30% повисока понуда и истата мистериозно го добила тендерот....
Вчитува...