Cult

Кој ќе го разбере него, ја разбрал Русија

Кој ќе го разбере него, ја разбрал Русија

14.5.2023

“Чувствивам дека нема жив да го дочекам јануари. Ако бидам убиен од обични завереници, некој од моите браќа селани, нема за што да се грижите и ќе владете уште сто години. Но, ако умрам од рака на некој од благородниците на царски...
Шафхаузен, господски часовник

Шафхаузен, господски часовник

3.3.2021

Велат дека овие години се клучни за иднината на класичните, механички часовници. Доколку ја преживеат инвазијата на пластичните мерачи време, Smart watch, Apple Watch поврзани со мобилните телефони, секако - смартфони... им следат децении м
Кога некој е волшебник, од обичното да создаде возвишено. Да создаде поп арт

Кога некој е волшебник, од обичното да создаде возвишено. Да создаде поп арт

4.1.2021

Постојат луѓе кои или ги сакате, или ги мразите. Нема средина, или незаинтересираност. Енди Ворхол е еден од нив. Енди Ворхол (Andy Warholе) е еден од оние кои го менувале светот. Успеал, со леснотија која доведува до лудило, до завист... у
Ако сакаш да победиш - не смееш да загубиш

Ако сакаш да победиш - не смееш да загубиш

2.1.2021

Ако човек каже дека црниот хумор и сарказмот на стрип серијата Алан Форд десетина години беа омилени кај интелектуалците ќе каже вистина но, не сосема. Кога ќе се посочи дека нешто е избор на интелектуалната елита тоа асоцира на херметичнос
Лаки Лучиано – човекот кој го определи крајот на Втората светска војна

Лаки Лучиано – човекот кој го определи крајот на Втората светска војна

1.12.2020

На 8 февруари 1962 авионот кој леташе на релација Неапол - Њујорк слета на њујоршкиот аеродром. Истоварен е ковчег, кој потоа ќе биде превезен на гробиштата Свети Јован. Kовчегот е закопан во семејнат
Допир со божествената моќ. Толку далеку од сите, а толку блиску до небото

Допир со божествената моќ. Толку далеку од сите, а толку блиску до небото

27.8.2020

Тесла е тајна. Ретко видена големина, со скриена биографија, и нераскажана приказна за еден од најголемите умови на денешниот свет, онаков каков што сега го знаеме. Владимир Пиштало, авторот на неговата најдеталната и најубава биографија – 
БНД - дете од брак помеѓу Вашингтон и генералите на Вермахтот

БНД - дете од брак помеѓу Вашингтон и генералите на Вермахтот

19.8.2020

Нацизмот загуби, но не и нацистите. Многумина од нив, иако имале офицерски и влијателни улоги во германската нацистичка армија за време на Втората светска војна, по војната бea слободни и политички ак
Предавството и последните денови на Че Гевара

Предавството и последните денови на Че Гевара

4.8.2020

Нема политички лик, легенда слична на Че - обожаван од комунистите, мит кај западниот свет, меѓу Американците и Европјаните, но и Русите... само еден е тоа: Ернесто Че Гевара! Аргентинецот од Бунеос Аирес, Ернесто Гевара во 1953 дипломирал
Нафтата владее: Од Рокфелер до ИСИС

Нафтата владее: Од Рокфелер до ИСИС

30.5.2020

Милиони луѓе, особено од земјите кои не се богати, посакуваат решение во еден миг, за се одеднаш – еден ден и кај нив да биде пронајдена нафта, да живет и уживаат како богатите во Катар, Кувајт, Сауди
Животот е тука за да се живее. До последен здив

Животот е тука за да се живее. До последен здив

18.1.2020

Ова е приказна за сексот, страста, уметноста, убавината и верноста кон својот избор дури и кога го делиш креветот со некој друг. Ова е приказна за моќта на болката да го издигне човека високо и над неговата природа, и од него да создаде чуд
Приказната за Фанта - од наци до бамбуча

Приказната за Фанта - од наци до бамбуча

7.1.2020

Кога некој ќе каже Фанта, секој на ум ја има и Кока кола. И тоа со право. Но без нацистите Фанта, таа лимoнада, не би ни постоела. И не би била култ, каков што е денес. Вредностите кои се поставени, особено оние во субкултурата, според кои
Малтезе - Создаден од сон и патувања, за потоа да сонуваат оние кои го читаат

Малтезе - Создаден од сон и патувања, за потоа да сонуваат оние кои го читаат

20.10.2019

Што е тоа толку привлечно, култно и мангупски во цртаниот јунак Корто Малтезе штом со таква моќ, веќе со децении, на него се лепат цели генерации. И, остануваат залепени од средношколци до урбани градски ликови, од студенти дојдени од прови
Секој има свој почеток, па така и Бјело дугме. Но, тие немаат крај

Секој има свој почеток, па така и Бјело дугме. Но, тие немаат крај

5.7.2019

Во април 2011 година, на Универзитетот Колумбија во САД, е одржана проекција на филмот Бјело дугме. Прикажан е на Хариман институтот за европски студии, и тоа е прва проекција на филм од просторите на поранешна Југославија уште од времето н
Зошто Чарли Чаплин бил несреќен, и суров кон жените

Зошто Чарли Чаплин бил несреќен, и суров кон жените

27.4.2019

Чарли Чаплин (Charles Spencer Chaplin) е лик кој по својата слава и општопознатост и препознатливост е рамен на ликовите на Ајнштајн, Че Гевара, Стив Џобс, Наполеон, Мерлин Монро… Филмската индустрија на немиот филм, а и потоа, од него напр
Кога ќе успееш да создадеш музика од боите, стануваш Кандински

Кога ќе успееш да создадеш музика од боите, стануваш Кандински

4.2.2019

Не можете да си дозволите да заминете од овој свет, да верувате дека културата ви била блиска, а особено ако уметноста ве привлекувала... а да не ја знаете приказната за Кандински. Василиј Кандински, основачот на модерното, апстрактно слика
Прво беше Чехов, а потоа дојде Холивуд

Прво беше Чехов, а потоа дојде Холивуд

4.2.2019

Времињата навистина се менуваат, се појавуваат нови јунаци на новите генерации но, постојат нешта кои се тука отсекогаш и засекогаш, и луѓе кои имале талент трајните нешта кои ги создаваат и менуваат
Лејди Ди. Живот на прицеза, и мистериозен крај на љубовница

Лејди Ди. Живот на прицеза, и мистериозен крај на љубовница

4.2.2019

Таа е медиумска звезда од историски размери, создавана за да биде тоа, но тоа и да остане по смртта. А принцезата Дајана, или Лејди Ди, умре млада, почитувана како ретко кој член на некое кралско семејство - барем еден век наназад. Почитува
Вчитува...