Балкан

Косовскиот министер за заедници Горан Ракиќ е осуден на условна затворска казна од три месеци

Косовскиот министер за заедници Горан Ракиќ е осуден на условна затворска казна од три месеци

19.6.2024

 Основниот суд во Приштина го осуди Горан Ракиќ на тримесечна условна казна затвор и парична казна од 1.000 евра, бидејќи во својство на министер за заедници и враќање неправилно ги приложил бараните податоци во образецот за пријавување на
Црна Гора: Со новиот предлог закон за локална самоуправа Улцињ без градски статус

Црна Гора: Со новиот предлог закон за локална самоуправа Улцињ без градски статус

19.6.2024

Тоа значи дека Бар, Херцег Нови, Котор, Будва и Тиват ќе добијат статус на град на југ. Од друга страна, на север, само Пљевља и Бијело Поље можеа да добијат градски статус. Се очекува, покрај Подгорица и Цетиње статус на град во централнио
Борел со препорака за укинување на мерките за Косово

Борел со препорака за укинување на мерките за Косово

19.6.2024

 Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел им препорача на земјите-членки на ЕУ укинување на казнените мерки против Косово, јави Радио Слободна Европа повикувајќи се на извори запознаени со со
Лајчак разговарал со претставници на меѓународната заедница во Косово за ситуацијата на терен

Лајчак разговарал со претставници на меѓународната заедница во Косово за ситуацијата на терен

19.6.2024

„Ги ценам брифинзите на меѓународната заедница во Косово за ситуацијата на теренот и нивната проценка за следните месеци“, објави Лајчак на социјалната мрежа Х. Лајчак не разговарал со премиерот Албин Курти. Лајчак попладнево во Белград ќе
Прва жртва од високите температури во Албанија

Прва жртва од високите температури во Албанија

19.6.2024

Според медиумите станува збор за 80-годишен старец кој вчера попладне бил пронајден без знаци на живот кај магистралниот пат Росковец-Берат. Во меѓувреме во земјата расте бројот на пожари. Моментно пожар од поголеми размери има над селото М
Тунелот Логара, еден од најголемите проекти во Албанија, ќе биде пуштен за сообраќај на 5 јули

Тунелот Логара, еден од најголемите проекти во Албанија, ќе биде пуштен за сообраќај на 5 јули

18.6.2024

Логара се наоѓа на околу 20 километри јужно од Валона и инвестицијата во него е вредна 142 милиони евра, и според албански медиуми - има директно влијание врз целата албанска економија. Албанскиот премиер Еди Рама на социјалните мрежи објав
Борел поднесе извештај за мерките воведени во Косово, утре прва расправа

Борел поднесе извештај за мерките воведени во Косово, утре прва расправа

18.6.2024

Првата дискусија за извештајот, кој се однесува на тоа дали се исполнети условите за укинување на мерките на Косово наметнати од ЕУ, треба да се одржи утре на ниво на амбасадори на земјите-членки на ЕУ. Не се познати деталите од извештајот.
Албанскиот претседател Бегај во дводневна официјална посета на Германија

Албанскиот претседател Бегај во дводневна официјална посета на Германија

18.6.2024

Нивната средба е закажана за в среда по што следува средба на делегациите на двете земји. Во фокусот на средбите меѓу двајцата претседатели ќе бидат билатералните односи меѓу Албанија и Германија, евроинтеграцискиот процес на Албанија, наст
Во Загреб од Легионерска болест починаа тројца пациенти

Во Загреб од Легионерска болест починаа тројца пациенти

18.6.2024

Претходно, КБЦ соопшти дека заразените пациенти во загрепската болница се тешко болни и дека легионелозата драстично им ја влошила нивната состојбата. Легионолезата или Легионарската болест е инфекција на белите дробови (пневмонија) предизв
Лајчак попладнево во Приштина ќе се сретне со вицепремиерот Бислими

Лајчак попладнево во Приштина ќе се сретне со вицепремиерот Бислими

18.6.2024

Посредникот на Европска Унија за дијалогот меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак денеска во Приштина ќе се сретне со првиот вицепремиер задолжен за евроинтеграции и главен преговарач на Косово, Бесник Бислими, јави дописникот на МИА од Приш
Израел ги укинува визите за Косоварите, денеска се потпишува договорот

Израел ги укинува визите за Косоварите, денеска се потпишува договорот

18.6.2024

Како што објави израелската амбасада, на официјализирањето на овој договор, кој беше постигнат уште во јануари годинава, ќе присуствува и министерот за внатрешни работи на Израел, Моша Арбел. - Со задоволство ве покануваме на приемот што го
За време на четиридневниот топлотен бран во Грција избувнале околу 200 пожари

За време на четиридневниот топлотен бран во Грција избувнале околу 200 пожари

18.6.2024

Минатата седмица за време на четиридневниот топлотен бран избувнаа околу 200 пожари со кои навремено се справивме пред да се прошират, благодарение на огромните напори на пожарникарите и сите сили на цивилната заштита, истакна министерот за
Министер за полиција на Косово: Владата на Србија го финансира тероризмот

Министер за полиција на Косово: Владата на Србија го финансира тероризмот

18.6.2024

Свечља на Фејсбук објави дека заедно со високи претставници на Министерството за одбрана на Косово и на косовската полиција го посетил најголемиот саем на безбедносната индустрија „Евросатор“ во Париз. „Ќе го посетиме саемот со цел да ја по
КОГА ИНФЛАЦИЈА ЌЕ ЈА ПОГОДИ И ЦРКВАТА: Мисите поскапи, а хрватските бискупи имаат објаснување

КОГА ИНФЛАЦИЈА ЌЕ ЈА ПОГОДИ И ЦРКВАТА: Мисите поскапи, а хрватските бискупи имаат објаснување

18.6.2024

На неодамнешното вонредно заседание на Хрватската католичка црква во Загреб, хрватските бискупии одлучија да ги зголемат хонорарите за миси, па од 1 јули „мисовната такса“ наместо досегашните седум евра ќе чини десет евра....
Спајиќ задоцнил 4 минути на средбата со претседателот на Бугарија, Радев ја напуштил Владата

Спајиќ задоцнил 4 минути на средбата со претседателот на Бугарија, Радев ја напуштил Владата

18.6.2024

Откажана е средбата меѓу премиерот на Црна Гора Милојко Спајиќ и претседателот на Бугарија Румен Радев. Како што соопштија за „Вијести“ од Владата, договорената средба меѓу Спајиќ и претседателот на Бугарија во зградата на Владата доцнела,
Лајчак: На земјите од Западен Балкан е да го искористат моментот во ЕУ

Лајчак: На земјите од Западен Балкан е да го искористат моментот во ЕУ

17.6.2024

Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, вечерва во Атина изјави дека на земјите од Западен Балкан е да го искористат моменталниот момент што постои во ЕУ по повод проширувањето и да се приближат до
Две дечиња ИЗБЕГАЛЕ ОД ГРАДИНКА, цел саат не можеле да ги најдат

Две дечиња ИЗБЕГАЛЕ ОД ГРАДИНКА, цел саат не можеле да ги најдат

17.6.2024

Две петгодишни момчиња денеска избегаа од градинка на Петлово Брдо, во белградската населба Раковица. Во претресот учествуваа многу луѓе, а пред се полиција, пишуваат српските медиуми....
Вчитува...