Urban

Скопјани, ја знаете ли приказната за ЧИВЧИ МААЛО, денес послано со фабрики и трговци

Скопјани, ја знаете ли приказната за ЧИВЧИ МААЛО, денес послано со фабрики и трговци

17.4.2023

Ново Чивчи маало се простирало од Хаџи Салелединовото маало, долж реката Вардар. Името “Чивчи” маалото го добило според неговите жители кои претежно се занимавале со земјоделство и градинарство. Тука
Една ноќ во харемот

Една ноќ во харемот

13.4.2023

Во старо Скопје, особено во периодот меѓу двете војни, имало толку многу љубовни драми и приказни што тие постојано биле тема на денот. Нив, се разбира, ги имало отсекогаш, но нивната необичност од тој период придонесува тие и денес да се п
Кога на провинцијалка и фали секс во Скопје

Кога на провинцијалка и фали секс во Скопје

26.3.2023

– Срамежливоста и скромноста во Скопје не се покажа баш како добар избор. Кога ќе сте повлечени не ве забележува масата и не добивате внимание. Прашањето што само се наметнува, а подоцна почна да ме о
Откачуеле по мене сите у градов

Откачуеле по мене сите у градов

22.3.2023

Стварно не знам кога точно ми пукна филмот. Дали ноќта кога спиев во влезот или од претходно, стварно не знам. Можеби тоа било некаде запишано уште пред да се родам? Кој ќе знае? Знам само дека повеќе
МАЏИР МААЛО, себе се сметаа за најскопјани и не се дружеа со “сељаци“

МАЏИР МААЛО, себе се сметаа за најскопјани и не се дружеа со “сељаци“

4.12.2022

Само на неколку метри од строгиот центар, помеѓу Железничката станица и мостот Гоце Делчев се наоѓа една од најстарите скопски населби, познатото Маџир Маало. Поплочена со калдрма каква што била децен
Скопје на вашите родители: Чекање пред Ванила, дремење пред Метропол и финале – Чичко Стоилко

Скопје на вашите родители: Чекање пред Ванила, дремење пред Метропол и финале – Чичко Стоилко

24.6.2022

Да бакнеш девојка зад зграда или пред зграда било вистинска фантазија и сон на секое момче, затоа што додека се стигне до тоа, поминувале месеци во следење на саканата, праќање абери по другари и друг
Закон за мангупи, тонч за скопјани

Закон за мангупи, тонч за скопјани

8.2.2022

У Скопје да те кажат дека си мангуп е комплимент, брат. Те бива. За девојчици, за снаоѓање, за тоа дека се у шема, за се по ред. Сеа, има и другачие мислење дека мангупите се незрели момци, неозбилни,
Една сосема поинаква новогодишна желба…

Една сосема поинаква новогодишна желба…

18.12.2021

Во ова време на прослави, ќе ви посакам нешто невообичаено. Мојата честитка доаѓа од едно место кое би сакала да го запознаете. Прочитајте ја и ако ви се допаѓа, споделете ја со другите. Би можеле со
Шопинг во Скопје, зошто мол а не дуќан и бутик

Шопинг во Скопје, зошто мол а не дуќан и бутик

25.11.2021

Еден мој познаник секое утро, кога има бесплатен автобуски превоз, брза уште во раните утрински часови да стигне до еден од најголемите трговски центри во градот. Зошто? „Таму е сѐ поевтино“ вели, „ми
Прекината НАСТАВАТА во ОУ„Исмаил Ќемаили“, меѓу ЗАГИНАТИТЕ 6 УЧЕНИЦИ

Прекината НАСТАВАТА во ОУ„Исмаил Ќемаили“, меѓу ЗАГИНАТИТЕ 6 УЧЕНИЦИ

23.11.2021

Во трагедијата што се случи во Бугарија загинаа 6 ученици од ОУ „Исмаил Ќемаили“, објави Алсат телевизија Тие биле на патување со своите семејства. Според информации на телевизијата, основното училиште „Исмаил Ќемаили“ веќе ја прекинало нас
ПРВИТЕ ТЕЛЕФОНИ ВО СКОПЈЕ, тоа било револуција во животот

ПРВИТЕ ТЕЛЕФОНИ ВО СКОПЈЕ, тоа било револуција во животот

10.11.2021

Во денешната ера на мобилната телефонија егзотично, но и поучно, дејствуваат податоците за првите телефони во Скопје. Таа приказна е толку интересна што треба повторно да потсетиме на неа, бидејќи е р
Скопски: Има стан, кола… ама нема дечко. СИГУРНО НЕШТО И ФАЛИ

Скопски: Има стан, кола… ама нема дечко. СИГУРНО НЕШТО И ФАЛИ

30.10.2021

Дојде време кога не можеме да договориме состанок затоа што сме „презафатени“ со нашите обврски…е на времето се договравме да се чекаме на Рекорд со другарките кои не запознаваа со нивните прија
Првите автомобили во Скопје, и нивните сопственици

Првите автомобили во Скопје, и нивните сопственици

24.10.2021

Автомобилите биле најретки бидејќи подоцна се вклучиле во сообраќај. Првите автомобили “Рено” и “Форд” во Скопје биле донесени во 1911 година. Цивилните власти во Скопје се заложиле за користење на из
Лето во Скопје, онакво баш скопско…

Лето во Скопје, онакво баш скопско…

26.9.2021

Го фатив едно попладне кое беше налик на оние од детството, златно, топло, замрено, со по некој пешак кој со весник ја покрива главата од жешкото сонце. Без возила, нема калабалак…градот станува она ш
Скопје не е од вчера: СТАРИТЕ СКОПСКИ КАФАНИ, од А до Ш

Скопје не е од вчера: СТАРИТЕ СКОПСКИ КАФАНИ, од А до Ш

1.9.2021

Најомилена забава на скопјани била посетата на скопските кафеани. Бројот на јавните локали, кафеани, подруми и бифеа во Скопје во 1924 година изнесувал 300. Оваа бројка укажува на големата заинтересир
Коњски трки во старо Скопје, ГОСПОДСКА РАБОТА што сега ја нема

Коњски трки во старо Скопје, ГОСПОДСКА РАБОТА што сега ја нема

15.8.2021

Приказната за островот во реката Вардар, на кој се одржувале коњски трки, а згора на тоа бил долг околу три километри, звучи навистина неверојатно, па дури и фантастично! Остров во реката Вардар? Да,
Што ПОРАЧА ТИТО ПРЕД 150.000 Скопјани

Што ПОРАЧА ТИТО ПРЕД 150.000 Скопјани

23.5.2023

Се уште може да се слушнат дебати дали македонските граѓани подобро живееле во времето на поранешна Југославија на чело со Јосип Броз Тито....
Вчитува...