Македонија

Тешко е повреден маж додека извршувал градежни работи

Тешко е повреден маж додека извршувал градежни работи

27.5.2023

На 26.05.2023 во 13.35 часот од Медицинскиот центар Струмица во СВР Струмица било пријавено дека кај нив бил донесен Т.Д.(58) …
Малолетник во Гевгелија нападнат од неколку лица

Малолетник во Гевгелија нападнат од неколку лица

27.5.2023

На 25.05.2023 во 23:50 часот Д.М.(51) од Струмица пријавила дека околу 22:40 часот во Гевгелија нејзиниот малолетен син бил физички …
„Ковачевски ДА ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ВО МОМЕНТОТ кога ќе види дека НЕМА МНОЗИСНТВО ЗА промена на Устав“

„Ковачевски ДА ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ВО МОМЕНТОТ кога ќе види дека НЕМА МНОЗИСНТВО ЗА промена на Устав“

27.5.2023

И денеска акцијата „Ова е Македонија за сите“ продолжува во општина Лозово, ги посетивме населените места Милино, Дорфулија и Каратманово, …
Млада прилепчанка направила хаос во својот дом, била агресивна кон членови на нејзиното семејство

Млада прилепчанка направила хаос во својот дом, била агресивна кон членови на нејзиното семејство

27.5.2023

На 26.05.2023 во 02:00 часот во Прилеп од полициски службеници од Полициската станица Прилеп била лишена од слобода К.И.(32) од …
Полицаец нападнат од две лица, едното од нив имало нож

Полицаец нападнат од две лица, едното од нив имало нож

27.5.2023

На 26.05.2023 во 08:20 часот на подрачјето на Центар полициски службеници од СВР Скопје ги лишиле од слобода Ф.А.(20) и …
Попов: Крушевски места со години молат за проширување на основно училиште и изградба на спортска сала

Попов: Крушевски места со години молат за проширување на основно училиште и изградба на спортска сала

27.5.2023

Во рамки на акцијата „Ова е Македонија за сите“ за посета на населени места и средби со граѓани, претседателот на …
„Ахмети да каже дали е разговарано за редефинирање на државата, Ковачевски е нерелевантен“

„Ахмети да каже дали е разговарано за редефинирање на државата, Ковачевски е нерелевантен“

27.5.2023

Денеска сме во кампањата „Ова е Македонија за сите“ во посета на Општина Пехчево во населените места Црник и Панчарево. …
Дневна евтина тарифа И ВРАЌАЊЕ НА ДДВ НА 18% НАМЕСТО 10%, кој за што е надлежен

Дневна евтина тарифа И ВРАЌАЊЕ НА ДДВ НА 18% НАМЕСТО 10%, кој за што е надлежен

27.5.2023

Обновливите извори на енергија, од кои најголем дел се фотоволтаици произведуваат најмногу во дневните часови кога има сонце и тоа …
ЕДЕН ПРЕДМЕТ, ТРОЈЦА ПРОФЕСОРИ, власта не се откажува од споени предмети

ЕДЕН ПРЕДМЕТ, ТРОЈЦА ПРОФЕСОРИ, власта не се откажува од споени предмети

27.5.2023

Вкупно 15.620 ученици денеска полагаат државна матура, а резултатите за овој испит ќе бидат објавени на 10 јуни од страна …
Што е СПОРНО ЗА ПЕНДАРОВСКИ ВО ЗАКОНИТЕ за коридорите, ИМА РЕЗЕРВИ

Што е СПОРНО ЗА ПЕНДАРОВСКИ ВО ЗАКОНИТЕ за коридорите, ИМА РЕЗЕРВИ

27.5.2023

На претседателот Стево Пендаровски ќе му бидат потребни неколку дена, односно на неговиот  правен тим да ги разгледа измените на …
„Се крие таен договор кој има корупција, ПАРИТЕ ЌЕ ГИ ДЕЛАТ КОВАЧЕВСКИ И ГРУБИ СО ДРУГИ“

„Се крие таен договор кој има корупција, ПАРИТЕ ЌЕ ГИ ДЕЛАТ КОВАЧЕВСКИ И ГРУБИ СО ДРУГИ“

27.5.2023

Она што го разговараме со граѓаните е општата загриженост дека владата за жал е актерот кој ги загрозува европските перспективи …
„На лидерска да се види ШТО ПОСЛЕ НЕУСПЕШНИТЕ УСТАВНИ ИЗМЕНИ“

„На лидерска да се види ШТО ПОСЛЕ НЕУСПЕШНИТЕ УСТАВНИ ИЗМЕНИ“

27.5.2023

Откако премиерот Димитар Ковачевски денеска изјави дека ќе го повика на средба лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од опозицикста партија …
Арачиновецот што му се закануваше на градоначалникот ДОБИ ЗАБРАНА ДА МУ СЕ ПРИБЛИЖУВА

Арачиновецот што му се закануваше на градоначалникот ДОБИ ЗАБРАНА ДА МУ СЕ ПРИБЛИЖУВА

27.5.2023

Мерки за претпазливост претпазливост – обврска да се јавува во полиција, забрана за посетување на просториите на Општина Арачиново, како …
ЦРВЕН КАРТОН за министерство за култура

ЦРВЕН КАРТОН за министерство за култура

27.5.2023

На последниот концерт од официјалниот дел на концертната сезона „Дамар на слободата“, кој се одржа синоќа во НОБ, во рамки …
„Постои силен отпор и ГРАЃАНИТЕ СЕ ПРОТИВ ПРОМЕНА НА УСТАВОТ“

„Постои силен отпор и ГРАЃАНИТЕ СЕ ПРОТИВ ПРОМЕНА НА УСТАВОТ“

27.5.2023

Постои едно силно изразено тешко чувство на отпор кон овие уставни измени. Доколку ги анализираме причините зошто е тој отпор …
„Социјалдемократска влада зборува дека е на страна на граѓаните, А ЗГОЛЕМИ РАБОТНИ ЧАСОВИ ОД 40 на 60“

„Социјалдемократска влада зборува дека е на страна на граѓаните, А ЗГОЛЕМИ РАБОТНИ ЧАСОВИ ОД 40 на 60“

27.5.2023

Нема ден да не помине, а да нема некое ново разочарување кое што владата го приредува на граѓаните, изјави Гордана …
„Прв пат во историјата власт направи да не важат законот за градење, законот за урбанистичко планирање и други закони“

„Прв пат во историјата власт направи да не важат законот за градење, законот за урбанистичко планирање и други закони“

27.5.2023

Многу е важно ВМРО-ДПМНЕ да продолжи со оваа акција која ја нарекуваме „Ова е Македонија“, да ги кажеме нашите размислување …
Вчитува...