Македонија

“Некои кандидати за претседатели кои се опозиција на опозицијата - власта им помага да соберат потписи“

“Некои кандидати за претседатели кои се опозиција на опозицијата - власта им помага да соберат потписи“

27.2.2024

Очекував да бидам искрен дел од потенцијалните кандидати да ги соберат побрзо потребните 10.000 потписи, вели Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ
Мицкоски: Силјановска ќе води со над 100 илјади гласови пред Пендаровски во првиот изборен круг

Мицкоски: Силјановска ќе води со над 100 илјади гласови пред Пендаровски во првиот изборен круг

27.2.2024

Зад кандидатурата на Силјановска Давкова застанаа неколку десетици членови на Конвенцијата, врвното раководство на партијата  со тоа недвосмислено ја доби поддршката од ВМРО-ДПМНЕ. И ние сме убедени дека таа ќе биде избрана како претседател на 8 мај кога се очекува исто голема победа на ВМРО-ДПМНЕ,  рече Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашното гостување во Тема на денот што се емитува во рамки на...
ТАРАВАРИ ГИ СОБРА ПОТРЕБНИТЕ 10.000 ПОТПИСИ: Тој е петтиот кандидат за претседател

ТАРАВАРИ ГИ СОБРА ПОТРЕБНИТЕ 10.000 ПОТПИСИ: Тој е петтиот кандидат за претседател

27.2.2024

Европскиот сојуз за промени вечерва објави дека Арбен Таравари, кој го предводи едното крило на Алијансата за Албанците и е нивен кандидат за претседател, ги собрал потребните 10.000 потписи потребни за кандидирање на изборите за претседател на државата закажани за 24 април 2024....
ЌЕ СЕ МЕНУВААТ 6 ЗАКОНИ ЗА ДА НЕ СЕ ЗГОЛЕМАТ ПЛАТИТЕ НА ФУНКЦИОНЕРИТЕ?

ЌЕ СЕ МЕНУВААТ 6 ЗАКОНИ ЗА ДА НЕ СЕ ЗГОЛЕМАТ ПЛАТИТЕ НА ФУНКЦИОНЕРИТЕ?

27.2.2024

Пратеничката група на СДСМ и Коалицијата поднесоа измени на 6 закони, со кои, како што велат, ќе се спречи зголемувањето на платите на функционерите. Пратеникот на СДСМ, Мартин Костовски на денешната прес-конференција соопшти дека со овие законски измени ќе бидат опфатени околу 1.060 именувани и избрани лица....
„НЕ ВЛЕГУВАЈТЕ ВО КРИМИНАЛ СО ЕЛЕМ И СО ОВАА ВЛАДА НА ЗАМИНУВАЊЕ!“

„НЕ ВЛЕГУВАЈТЕ ВО КРИМИНАЛ СО ЕЛЕМ И СО ОВАА ВЛАДА НА ЗАМИНУВАЊЕ!“

27.2.2024

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, одговарајќи на новинарско прашање во однос на набавката на возила за Електрани на Македонија во вредност од милион ипол евра, истакна дека се работи за огромен криминал и им посочи на компаниите да бидат внимателни во каков криминал влегуваат со Електрани на Македонија и со оваа влада на заминување....
Максим Димитриевски и официјално кандидат за претседател на Македонија: СОБРАНИ над 10000 потписи!

Максим Димитриевски и официјално кандидат за претседател на Македонија: СОБРАНИ над 10000 потписи!

27.2.2024

Максим Димитриевски официјално станува кандидат за претседател на Македонија...
“Треба да се игнорира идејата на ДУИ за избирање претседател на државата во Собранието“

Мицкоски: Анкетите покажуваат убедлива победа на ВМРО-ДПМНЕ

27.2.2024

Внатрепартиските анкети на партијата се континуирани во текот на цела година, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното интервју во централниот дневник во Тема на денот на ТВ Сител....
Кривична пријава за одземање или уништување службен печат или спис за полициски службеник

Кривична пријава за одземање или уништување службен печат или спис за полициски службеник

27.2.2024

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР, до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран и сериозен криминал, поднесе кривична пријава против З.Н., полициски службеник во Полицискат
„Случајно или не, РЕК Битола во време на Васко Ковачевски НА ИСТА ФИРМА ДАВА ДВА ТЕНДЕРИ СО ИСТИ СУМИ, двата со исти анекси од 20%?“

„Случајно или не, РЕК Битола во време на Васко Ковачевски НА ИСТА ФИРМА ДАВА ДВА ТЕНДЕРИ СО ИСТИ СУМИ, двата со исти анекси од 20%?“

27.2.2024

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски денеска ја продолжи серијата прес конференции поврзани со криминалите во Електрани на Македонија и во РЕК Битола....
„Новоматрикс - ПАРАВАН ЗА ПЕРЕЊЕ НА ПАРИ ВО РЕК БИТОЛА или имала квалификации за работа“

„Новоматрикс - ПАРАВАН ЗА ПЕРЕЊЕ НА ПАРИ ВО РЕК БИТОЛА или имала квалификации за работа“

27.2.2024

Се надевам дека институциите ќе имаат храброст и до крај ќе ја испитаат работата на Новоматрикс да проверат дали воопшто имала било каква механизација за да работи во РЕК Битола, дали има било какви квалификации за да може да работи и дали има какви било стручни вработени за да работи во РЕК Битола, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски по денешната прес конференција, одговарајќи на новинарско прашање пов...
За 350 илјади евра продадена топланата „Скопје Север“

За 350 ИЛЈАДИ ЕВРА продадена топланата „Скопје Север“

27.2.2024

Продадената топланата „Скопје Север“ за 350 илјади евра. Инвеститорот сè уште не е познат, а ќе се знае наредните денови, откако ќе се уплатат парите, стои во податоците на официјалната берзанска листа. Топланата со парно греење снабдува околу 500 домаќинства и од поодамна е во стечај....
Физички нападнат вработен во отсекoт за управни работи – Куманово од жител на Табановце

Физички нападнат вработен во отсекoт за управни работи – Куманово од жител на Табановце

27.2.2024

Жител на Табановце физички нападнал вработен во отсекот за управни работи во Куманово, соопшти денеска полицијата. Нападот се случил вчера, кога четириесет и двегодишниот жител на кумановското село Табановце Н.П. го нападнал вработениот во
Во БиХ МОЖЕ СО ЛИЧНИТЕ КАРТИ СО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

Во БиХ МОЖЕ СО ЛИЧНИТЕ КАРТИ СО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

27.2.2024

Утрово, (27.02.2024) дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев оствари телефонски разговор со министерот за безбедност на Босна и Херцеговина Ненад Нешиќ, за патување на граѓаните на Република Северна Македонија со лична карта во Босна и Херцеговина....
Што има за криење? Полицаец од Крушево УНИШТУВА ДОКУМЕНТАЦИЈА (ВИДЕО)

Што има за криење? Полицаец од Крушево УНИШТУВА ДОКУМЕНТАЦИЈА (ВИДЕО)

27.2.2024

Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, објави видео на кое како што вели има  несовесно однесување на полициски службеник од Крушево....
ДАЛИ ЦЕНИТЕ ЌЕ ОДАТ ПАК ДО ПЛАФОН? Нема да продолжи мерката за загарантирани цени

ДАЛИ ЦЕНИТЕ ЌЕ ОДАТ ПАК ДО ПЛАФОН? Нема да продолжи мерката за загарантирани цени

27.2.2024

Завршува мерката за гарантирани цени. Министерството за економија нема да ја продолжи мерката за гарантирани цени која завршува на крајот на месецов....
МНОГУ ГРАЃАНИ УШТЕ ДОЛГО ЌЕ ОСТАНАТ БЕЗ ПАСОШ, нова пратка на обрасци во јуни, а додека закажат и го добијат пасошот....

МНОГУ ГРАЃАНИ УШТЕ ДОЛГО ЌЕ ОСТАНАТ БЕЗ ПАСОШ, нова пратка на обрасци во јуни, а додека закажат и го добијат пасошот....

27.2.2024

Многу граѓани ќе останат уште долго време без пасоши бидеќи следната пратка ќе стигне дури во јуни, што значи додека се фотографираат граѓаните и додека добијат нов пасош летото ќе помине....
ТОШКОВСКИ ВОВЕДУВА РЕД ВО МВР: Дисциплинска постапка против шестмина началници

ТОШКОВСКИ ВОВЕДУВА РЕД ВО МВР: Дисциплинска постапка против шестмина началници

27.2.2024

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски објави дека против шестмина началници во МВР е поведена дисциплинска постапка пред Внатрешна контрола поради непостапување, откако на дополнителниот заменик началник на СВР Скопје од автомобил му била украдена пушката....
Вчитува...