Профил

Русија никогаш не била толку богата - благодарение на СТРАТЕШКИ ПАРТНЕР на САД

Русија никогаш не била толку богата - благодарение на СТРАТЕШКИ ПАРТНЕР на САД

21.2.2024

Русија со невидена сума пари во државната каса влегува во третата година од војната со Украина. За тоа секако придонесоа 37-те милијарди долари заработени од продажбата на сурова нафта на Индија во последната година. Новата анализа докажа дека дел од суровата нафта била рафинирана во Индија, а потоа извезена во Соединетите Американски Држави во вредност од повеќе од една милијарда долари, пишува Си-Ен-Ен....
Историскиот пресврт на Урсула фон дер Лајен: „Светот се промени откако влегов во Берлејмонт!“

Историски ПРЕСВРТ на Урсула фон дер Лајен: „Светот се промени откако влегов во Берлaјмонт!“

20.2.2024

Урсула фон дер Лајен ја започна својата трансформација од жесток застапник на зелените политики во поборник за воено зајакнување....
АЛЕКСЕЈ НАВАЉНИ - Бунтовник со причина во земја каде што такви бунтови не поминуваат

АЛЕКСЕЈ НАВАЉНИ - Бунтовник со причина во земја каде што такви бунтови не поминуваат

16.2.2024

Алексеј Навални е мртов. Ова го тврдат руските затворски служби. Неговите поддржувачи и членовите на семејството велат дека не може да им се верува на руските власти, но ако Навални навистина е мртов, велат дека Путин ќе „плати“ за тоа....
Предвидливост како ПОЖЕЛЕН и НЕПОЖЕЛЕН ФАКТОР: Зошто Путин сака Џо Бајден да победи на изборите и зошто не е задоволен од интервјуто со Такер Карлсон?

Предвидливост како ПОЖЕЛЕН и НЕПОЖЕЛЕН ФАКТОР: Зошто Путин сака Бајден да победи на изборите и зошто не е задоволен од интервјуто со Карлсон?

17.2.2024

Можеби звучи како изненадување, но всушност ние се занимаваме со тврдења за наводен дослух меѓу одредени фракции од американската политика со Русија речиси една деценија. Демократите и медиумите наклонети кон нив (со тоа, мнозинството) заклучија дека постои некаква „тајна врска“ меѓу Доналд Трамп и Кремљ. Тоа го тврдеа уште пред Трамп да победи на изборите во 2016 година, па дури и откако го помина целиот мандат во Белата куќа...
Tramp kaže da bi pokrenuo napad na neke članice NATO-a. Evo koje bi zemlje bile ​

Трамп вели дека би дозволил напад врз некои членки на НАТО. КОИ ЗЕМЈИ БИ БИЛЕ?

13.2.2024

Прашањето на НАТО алијансата не е ново. Ова прашање не мора ни да биде идеолошки обоено, бидејќи во 74-те години од неговото постоење (на 4 април годинава ќе наполни 75 години), од различни позиции на политичкиот спектар доаѓаат критики. Во 1966 година, Франција дури делумно го суспендираше своето членство додека Шарл де Гол беше претседател, а денес и француските комунисти и француската екстремна десница се против членството ...
Еколошки опседнатите елити и бунтот на земјоделците против зелената агенда

ЕВРОПА НА ПРЕСВРТНИЦА: Еколошки опседнатите елити и бунтот на земјоделците против зелената агенда

4.2.2024

Низ Европа тракторите се трупаат на улиците. Гневните земјоделци се на улиците на голем број земји и оставаат впечаток дека се подготвени да одат во голема мера за да ги постигнат своите цели. Се разбира, дури откако се случи нивн...
Американските затвори се претвораат во ЛУДНИЦИ

Американските затвори се претвораат во ЛУДНИЦИ

22.1.2024

Ментално болните и луѓето со проблеми со злоупотреба на дрога се сè поприсутни во американските затвори, предупредуваат американските експерти, студии и затворскиот персонал....
Боцевски: 2027-ма година е новата 2023-та

Боцевски: 2027-ма година е новата 2023-та

21.1.2024

Дали ќе се стави точка на натамошната европска интеграција во 2027 година?...
Соборувањето на еден А-50У е поголем успех отколку соборувањето на цела ескадрила Су-27

Соборувањето на еден А-50У е поголем успех отколку соборувањето на цела ескадрила СУ-27

16.1.2024

Заменик-шефот на украинскиот парламентарен комитет за национална безбедност, одбрана и разузнавање, Јуриј Мисиахин, на Телеграм се пофали дека украинските сили (најверојатно ПЗО) во неделата собориле руски авион А-50. Ако тоа се п...
Протече таен план ГЕРМАНСКИ ПЛАН за конфликт со Русија (ДЕТАЛИ)

Протече таен план ГЕРМАНСКИ ПЛАН за конфликт со Русија (ДЕТАЛИ)

15.1.2024

Дали рускиот диктатор Владимир Путин (71) навистина ќе се осмели да изврши хибриден напад на територијата на НАТО следната зима? Шведска, која не е членка на НАТО алијансата, веќе отворено предупредува на војна против Русија. Зака...
ПРЕДИЗВИК: Ќе бара ли Турција ИСПОРАКА НА ЃУЛЕНИСТИТЕ ВО ЗАМЕНА ЗА ПАЛЕВСКИ?!

ПРЕДИЗВИК: Ќе бара ли Турција ИСПОРАКА НА ЃУЛЕНИСТИТЕ ВО ЗАМЕНА ЗА ПАЛЕВСКИ?!

9.12.2023

Министерот за правда Кренар Лога се надева дека Љупчо Палевски, првоосомничен за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, релативно брзо ќе биде екстрадиран од Турција во земјава, но, рече дека рано е да се зборува бидејќи уш...
ЕКСКЛУЗИВНО ДОСИЕ: Палчо и соработниците се проект на полицијата и СДСМ

ЕКСКЛУЗИВНО ДОСИЕ: Палчо и соработниците се проект на полицијата и СДСМ

4.12.2023

Убистсвото на малата Вања Ѓорчевска од Скопје и Панче Жежовски од Велес до темел ја потресе македонската јавност која не памети вакво злосторство
Српската десница е наша Левица

Српската десница е наша Левица

21.11.2023

Го гледав шефот на Српската Радикална странка, Воислав Шешељ, деновиве на едно скандалозно гостување на ТВ Хепи. И Шешељ, како и Апасиев се претставува дека е доктор на науки. И тој, како и Апасиев нема ниту еден план, ниту едно р...
Последната реченица во нашата приказна

Последната реченица во нашата приказна

28.10.2023

Првата реченица како првиот плач на бебе. Првата реченица секогаш е проблем. Особено ако со неа треба да започне приказна за „крајот на светот каков што досега го знаеме“ (Лу), свет што тргнал да експлодира како балон допрен со иг...
Како Илон Маск ја направи источна Германија повторно ГОЛЕМА

Како Илон Маск ја направи источна Германија повторно ГОЛЕМА

23.10.2023

Grünheide (Грунхајд) не е познато име, дури и во Германија - но најавата на Илон Маск пред четири години дека ќе ја изгради првата европска гигафабрика на Tesla во близина на источниот германски град го стави на мапата....
Јавното здравство е сепак КОРУПТИВЕН СИСТЕМ, а не поединчни случаи

Јавното здравство е сепак КОРУПТИВЕН СИСТЕМ, а не поединчни случаи

15.10.2023

На почетокот на септември, годинава, во јавноста одекна скандал на државната Клиника за Онкологија откако пациенти се пожалија дека имаат сознанија за тежок криминален систем во кој лекови и цитостатици наместо да им се даваат на ...
Израел мора прво да се ослободи од Хамас, а потоа - од Нетанјаху?

Израел мора прво да се ослободи од Хамас, а потоа - од Нетанјаху?

11.10.2023

Израел се соочува со последици по најлошиот ден во својата историја. Така го нарекоа бруталниот напад на терористите од Хамас што се случи во саботата. Израел веднаш возврати со напади врз Појасот Газа. Се очекува и копнен напад в...
Вчитува...