Свет

ЕК: Седум европски земји не ги исполнуваат критериумите на ЕУ во однос на буџетскиот дефицит

ЕК: Седум европски земји не ги исполнуваат критериумите на ЕУ во однос на буџетскиот дефицит

19.6.2024

Покрај Франција, тоа се Белгија, Италија, Унгарија, Малта, Полска и Словачка. ЕК го објави Пролетниот пакет на европскиот семестар, кој дава насоки за подобрување на конкурентноста и издржливоста на ЕУ и одржување на здрави јавни финансии.
Борел утре и задутре ќе престојува во Австрија на разговори за Западен Балкан

Борел утре и задутре ќе престојува во Австрија на разговори за Западен Балкан

19.6.2024

За време на средбите со претставници на Австрија и Западен Балкан, тој ќе разговара за соработката меѓу Европската унија и тој регион во областа на надворешната и безбедносната политика, како и за проширувањето на ЕУ. Тој утре во Виена ќе с
Потврдувањето на големата четворка фаворити за клучните места во ЕУ  се уште без консензус

Потврдувањето на големата четворка фаворити за клучните места во ЕУ се уште без консензус

19.6.2024

 Меѓу европските лидери продолжува играта на тронови, иако безмалку сите ја видоа Урсула фон Дер Лајен од Европската Народна партија со нов мандат на чело на Европската Комисија, а Роберта Мецола како старо – нова шефица на Европскиот Парла
Манфред Вебер реизбран за претседател на ЕПП

Манфред Вебер реизбран за претседател на ЕПП

19.6.2024

Актуелниот претседател на Европската народна партија (ЕПП), Манфред Вебер, повторно по четврти пат е избран за лидер на најголемата политичка групација во Европскиот парламент....
Манфред Вебер реизбран за претседател на ЕПП

Манфред Вебер реизбран за претседател на ЕПП

19.6.2024

Огромно мнозинство од членовите на ЕПП гласаа за Вебер, германски политичар од Христијанско-социјалната унија од Баварија, кој ја води ЕПП од 2014 година, се вели во соопштението на таа политичка групација. Вебер на својот профил на социјал
Кој е принцот Хајнрих XIII КОЈ ПЛАНИРАШЕ ДРЖАВЕН УДАР ВО ГЕРМАНИЈА

Кој е принцот Хајнрих XIII КОЈ ПЛАНИРАШЕ ДРЖАВЕН УДАР ВО ГЕРМАНИЈА

19.6.2024

Започна судењето на осуммина наводни членови на германската екстремно десничарска група Граѓани на Рајхот, обвинети за заговор за насилно преземање, што е трето во серијата слични судења низ целата земја....
Володин нареди подготовка на резолуција: Русија се повлекува од Парламентарното собрание на ОБСЕ

Володин нареди подготовка на резолуција: Русија се повлекува од Парламентарното собрание на ОБСЕ

19.6.2024

Претседателот на Државната дума, Вјачеслав Володин, му наложи на Комитетот за меѓународни прашања да подготви резолуција за суспензија на учеството на Русија во Парламентарното собрание на ОБСЕ....
Јужнокорејскиот претседател прогласи национална демографска вонредна состојба

Јужнокорејскиот претседател прогласи национална демографска вонредна состојба

19.6.2024

Јун го изјави ова за време на состанокот на претседателскиот комитет за ниска стапка на наталитет и стареење на населението, кој предупреди дека населението во Јужна Кореја на крајот би можело да изумре доколку трендот на екстремно ниска ст
Рекорден број на мигранти за еден ден го преминаа Ламанш кон Велика Британија

Рекорден број на мигранти за еден ден го преминаа Ламанш кон Велика Британија

19.6.2024

Информацијата е во време кога политичките партии во Британија се борат за општите избори на 4 јули на кои имиграцијата е едно од главните прашања. Конзервативниот премиер Риши Сунак вети дека ќе ги „запре чамците“, но се соочи со пречки за
„КОЈ ЈА НАПАЃА РУСИЈА ЈА НАПАЃА И СЕВЕРНА КОРЕЈА И ОБРАТНО“ Двете земји потпишаа договор за партнерство, Путин објасни што значи тоа

„КОЈ ЈА НАПАЃА РУСИЈА ЈА НАПАЃА И СЕВЕРНА КОРЕЈА И ОБРАТНО“ Двете земји потпишаа договор за партнерство, Путин објасни што значи тоа

19.6.2024

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Договорот за сеопфатно стратешко партнерство што денеска го потпишаа Русија и Северна Кореја вклучува давање взаемна помош во случај на агресија врз една од земјите....
„Најдобриот борбен авион во светот“ достигна голема пресвртница, тврди производителот: „Ќе биде уште подоминантен“

„Најдобриот борбен авион во светот“ достигна голема пресвртница, тврди производителот: „Ќе биде уште подоминантен“

19.6.2024

Американската компанија Локхид Мартин штотуку објави дека флотата на борбени авиони Ф-22 Раптор неодамна достигнала пресвртница од 500.000 часови лет. Повеќе од 25 години по неговото воведување во употреба, F-22 сè уште се смета за најдоминантен борбен авион и се модернизира за да ја задржи таа улога во годините што доаѓаат, пишува The Aviationist....
ОН: Можно е Израел да ги прекршил основните принципи на законите за војна

ОН: Можно е Израел да ги прекршил основните принципи на законите за војна

19.6.2024

Израелските сили можеби ги прекршиле основните принципи на законите за војна и не успеале да направат разлика меѓу цивилите и борците за време на нивната воена кампања во Појасот Газа, се вели во соопштението на Канцеларијата на Високиот ко
ПЕКОЛ ВО АРАБИЈА: Над 500 загинати на аџилак во Мека, температури до 52 степени (ВИДЕО)

ПЕКОЛ ВО АРАБИЈА: Над 500 ПОЧИНАТИ на аџилак во Мека, температури до 52 степени (ВИДЕО)

19.6.2024

Над 500 луѓе починаа поради болести предизвикани од високите горештини за време на аџилакот на муслиманските верници во Мека. Како што пренесува Sky News, температурата во Саудиска Арабија во последните денови достигнала и до 52 Целзиусови степени....
Шефот на НАТО ја истакна важноста од проширување на соработката со Индо-пацификот

Шефот на НАТО ја истакна важноста од проширување на соработката со Индо-пацификот

19.6.2024

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја истакна важноста од проширување на соработката меѓу западната воена алијанса и партнерите во Индо-пацифичкиот регион, во однос на посетата на Северна Кореја на рускиот претседател Владимир Пу
Руски нуклеарни подморници лансираа проектили во Баренцовото Море

Руски нуклеарни подморници лансираа проектили во Баренцовото Море

19.6.2024

-Крстосувачки ракети на нуклеарни подморници... Северните флоти гаѓаа морски цели во Баренцовото Море, објавија руските медиуми.  Подморниците на нуклеарен погон Северодвинск и Орел истрелаа крстосувачки ракети „Калибр“ и „Гранит“ на оддале
Рускиот суд му одреди затвор на американски војник за закани и кражба

Рускиот суд му одреди затвор на американски војник за закани и кражба

19.6.2024

Блек (34) беше уапсен минатиот месец во градот на далечниот исток, каде што бил на посета кај Русинка со која се сретнал и се забавувал додека служел во Јужна Кореја. Тој беше приведен откако жената, која руските медиуми ја именуваат како А
Вчитува...