Techno

Најскап, единствен модел во светот - Rolls-Royce Coachbuild

Најскап, единствен модел во светот - Rolls-Royce Coachbuild

20.8.2023

Специјален оддел на Rolls-Royce Coachbuild постои за клиенти кои не сакаат „едноставно сериско производство“ на Rolls-Royce, туку нешто изградено по нивен вкус, само за нив, а колку е цената? Колку што чини помала јахта тие и штот...
EISA, официјално;  Nikon Z8 е најдобра фото камера за 2023/24 година

EISA, официјално; Nikon Z8 е најдобра фото камера за 2023/24 година

15.8.2023

И официјално се прогласени најдобрите фото и аудио продукти за 2023/24 година по долгото анкетирање и анализи на рефернетната европска асоцијација EISA...
VPN станува неопходна потреба, еве зошто.  ExpressVPN е меѓу најдобрите

VPN станува неопходна потреба, еве зошто. ExpressVPN е меѓу најдобрите

16.7.2023

VPN платформите/ сервисите стануваат рутинска потреба за корисниците на интерент бидејќи обебзедуваат посигурен пристап до бараната цел, односно паликација или сајт на интернет, и радикално помала можност да бидте следени што кори...
Nokia Shadow, прв телефон со опција САМИ ДА МОЖЕТЕ ДА ГО ПОПРАВИТЕ

Nokia Shadow, прв телефон со опција САМИ ДА МОЖЕТЕ ДА ГО ПОПРАВИТЕ

2.7.2023

Компанијата HMD Global која го вклучува брендот Nokia го претстави телефонот Nokia Shadow во виолетова боја, а се карактеризира со интересна опција....
Nikon Z8 е НАЈБАРАН ФОТО АПАРАТ ВО СВЕТОТ

Nikon Z8 е НАЈБАРАН ФОТО АПАРАТ ВО СВЕТОТ

27.6.2023

Иако се појави на пазарот кон крајот на мај годинава Nikon Z8 е најбарана и напродавана фото/видео камера во Јапонија и најпродавана меѓу фотопаратите од повисока класа на Амазон! Осве тоа, има највисоки оценки и рецензии во однос...
Кој е ПОЛЕСЕН ЗА УПОТРЕБА? iOS на iPhone или АНДРОИД, еве што велат корисниците

Кој е ПОЛЕСЕН ЗА УПОТРЕБА? iOS на iPhone или АНДРОИД, еве што велат корисниците

27.6.2023

Додека повеќето можеби мислат дека iOS iPhone е многу полесен за користење од Android, најновото истражување покажува дека тоа всушност не е така....
Ова не им требаше: ПРОБЛЕМ ПРИ ДОПИШУВАЊЕ ОД АЈФОН СО АНДРОИД КОРИСНИЦИ

Ова не им требаше: ПРОБЛЕМ ПРИ ДОПИШУВАЊЕ ОД АЈФОН СО АНДРОИД КОРИСНИЦИ

11.6.2023

Испраќањето пораки или групни разговори помеѓу корисници кои имаат iPhone со iOS 17 и телефони со Android ќе биде тешко во апликацијата Messages, односно iMessage, бидејќи корисниците на уреди со Android нема да можат да видат нек...
Страшен пад на продажбата на МОБИЛНИТЕ ТЕЛЕФОНИ, најголем пад за 10 години

Страшен пад на продажбата на МОБИЛНИТЕ ТЕЛЕФОНИ, најголем пад за 10 години

19.5.2023

Предизвикувачката економска клима продолжи да тежи силно на европскиот пазар на паметни телефони, при што испораките се намалени за 23 отсто на годишно ниво во првиот квартал од 2023 година, според Counterpoint Research....
КОЛКУ ПОСКАПЕА МАЛИТЕ АВТОМОБИЛИ? Толку за да бидат недостапни

КОЛКУ ПОСКАПЕА МАЛИТЕ АВТОМОБИЛИ? Толку за да бидат недостапни

15.5.2023

Што ќе возиме во иднина? Половните автомобили им се наметнуваат на граѓаните со просечни примања. Додуша, тоа веќе нема да бидат возила стари три или четири години, туку дури и постари. Како и се друго, автомобилите поскапеа, а на...
Toyota го има НАЈПРОДАВАНИОТ АВТОМОБИЛ ВО СВЕТОТ, и уште четири во првите 10

Toyota го има НАЈПРОДАВАНИОТ АВТОМОБИЛ ВО СВЕТОТ, и уште четири во првите 10

11.5.2023

Иако 2023 година е далеку од својот почеток, JATO Dynamics дури сега го објавува целосниот извештај за глобалната продажба за минатата година, 2022 година, кога беа испорачани вкупно 79,4 милиони нови возила низ целата планета....
Google воведува револуционерна промена - ќе наликува на видео сервис

Google воведува револуционерна промена - ќе наликува на видео сервис

9.5.2023

Мајкрософт за прв пат го престигна Google со нови функционалности во својот пребарувач, па оваа компанија сега размислува за начини како да одговори на се попопуларниот Bing Chat и персонализираното искуство на веб-пребарување....
Најважниот дел од телефонот – БАТЕРИЈАТА, еве кој бренд и каква батерија е за вас

Најважниот дел од телефонот – БАТЕРИЈАТА, еве кој бренд и каква батерија е за вас

16.4.2023

Што и да гледате и одбирате за ваш нов мобилен телефон, најважен дел е оној кој не го гледате а од кој зависат сите функции на телефонот – батеријата. Денес најчесто телефоните употребуваат Литум Јонски (Li Ion) батерии чиј век на траење е
Најавен е НОВИОТ АНДРОИД 14, еве што може да се очекува

Најавен е НОВИОТ АНДРОИД 14, еве што може да се очекува

24.12.2022

Секоја нова верзија на Андроид, оперативниот систем на Google за мобилни уреди, носи цела низа подобрувања и иновации кои ќе му помогнат на вашиот мобилен миленик да блесне во својот полн сјај. Нема да биде поинаку со Android 14, кој е след
Се појавија деталите за НОВИОТ Samsung Galaxy S23

Се појавија деталите за НОВИОТ Samsung Galaxy S23

13.12.2022

Уредите од серијата Galaxy S редовно се меѓу најдобрите паметни телефони на пазарот. Како што се наближува датумот на претставување на новата генерација на најмоќните смартфони на Samsung од серијата Galaxy S, на интернет кружат се поголем
ПОСЛАБИ НАРАЧКИ ЗА iPhone 14,  многу e сличен со постариот модел

ПОСЛАБИ НАРАЧКИ ЗА iPhone 14, многу e сличен со постариот модел

12.9.2022

Apple ги претстави четирите модели од iPhone 14 серијата минатата недела, а во САД тие се веќе достапни во преднарачка. Познатиот аналитичар Минг-Чи Куо објави информација за тоа колку овие нови модел
ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED - ТОТАЛНО ДОМИНАНТЕН и поинаков

ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED - ТОТАЛНО ДОМИНАНТЕН и поинаков

2.8.2022

Двата екрана што ги има овој лаптоп практично значат дека нема операција што не може да се изврши на овој компјутер. Веќе со години ги пееме пофалбите за уредите Asus Zenbook, и тоа со добра причина. Тоа се машини кои постојано не изненаду
Годинава се очекува ПАД НА ПРОДАЖБА НА КОМПЈУТЕРИТЕ

Годинава се очекува ПАД НА ПРОДАЖБА НА КОМПЈУТЕРИТЕ

12.6.2022

Аналитичката компанија IDC истакнува дека очекува пад на испораките на компјутерски уреди од 8,2% оваа година. Испораките на таблети ќе паднат за 6,2 отсто. IDC укажува на повеќе причини за падот на понудата на компјутери и таблети, вклучит
Вчитува...