Techno

Google воведува револуционерна промена - ќе наликува на видео сервис

Google воведува револуционерна промена - ќе наликува на видео сервис

9.5.2023

Мајкрософт за прв пат го престигна Google со нови функционалности во својот пребарувач, па оваа компанија сега размислува за начини како да одговори на се попопуларниот Bing Chat и персонализираното искуство на веб-пребарување....
Најважниот дел од телефонот – БАТЕРИЈАТА, еве кој бренд и каква батерија е за вас

Најважниот дел од телефонот – БАТЕРИЈАТА, еве кој бренд и каква батерија е за вас

16.4.2023

Што и да гледате и одбирате за ваш нов мобилен телефон, најважен дел е оној кој не го гледате а од кој зависат сите функции на телефонот – батеријата. Денес најчесто телефоните употребуваат Литум Јонски (Li Ion) батерии чиј век на траење е
Најавен е НОВИОТ АНДРОИД 14, еве што може да се очекува

Најавен е НОВИОТ АНДРОИД 14, еве што може да се очекува

24.12.2022

Секоја нова верзија на Андроид, оперативниот систем на Google за мобилни уреди, носи цела низа подобрувања и иновации кои ќе му помогнат на вашиот мобилен миленик да блесне во својот полн сјај. Нема да биде поинаку со Android 14, кој е след
Се појавија деталите за НОВИОТ Samsung Galaxy S23

Се појавија деталите за НОВИОТ Samsung Galaxy S23

13.12.2022

Уредите од серијата Galaxy S редовно се меѓу најдобрите паметни телефони на пазарот. Како што се наближува датумот на претставување на новата генерација на најмоќните смартфони на Samsung од серијата Galaxy S, на интернет кружат се поголем
ПОСЛАБИ НАРАЧКИ ЗА iPhone 14,  многу e сличен со постариот модел

ПОСЛАБИ НАРАЧКИ ЗА iPhone 14, многу e сличен со постариот модел

12.9.2022

Apple ги претстави четирите модели од iPhone 14 серијата минатата недела, а во САД тие се веќе достапни во преднарачка. Познатиот аналитичар Минг-Чи Куо објави информација за тоа колку овие нови модел
ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED - ТОТАЛНО ДОМИНАНТЕН и поинаков

ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED - ТОТАЛНО ДОМИНАНТЕН и поинаков

2.8.2022

Двата екрана што ги има овој лаптоп практично значат дека нема операција што не може да се изврши на овој компјутер. Веќе со години ги пееме пофалбите за уредите Asus Zenbook, и тоа со добра причина. Тоа се машини кои постојано не изненаду
Годинава се очекува ПАД НА ПРОДАЖБА НА КОМПЈУТЕРИТЕ

Годинава се очекува ПАД НА ПРОДАЖБА НА КОМПЈУТЕРИТЕ

12.6.2022

Аналитичката компанија IDC истакнува дека очекува пад на испораките на компјутерски уреди од 8,2% оваа година. Испораките на таблети ќе паднат за 6,2 отсто. IDC укажува на повеќе причини за падот на понудата на компјутери и таблети, вклучит
Huawei Mate Xs 2, дефинитивно го надмина Самсунг

Huawei Mate Xs 2, дефинитивно го надмина Самсунг

21.5.2022

Huawei Mate Xs2 официјално дебитираше минатиот месец на кинескиот пазар, а сега е објавен и за светскиот пазар. Телефонот користи дизајн „Falcon Wing“ и се преклопува нанадвор. Ова овозможува да не се формираат набори на екранот. Куќиштето
YouTube СО нова опција - ќе можете да ги гледате само најинтересните делови од видеото

YouTube СО нова опција - ќе можете да ги гледате само најинтересните делови од видеото

21.5.2022

Ако сакате да го гледате само најинтересниот дел од подолго видео на YouTube, ќе ви помогне новиот графикон што се појавува на црвената линија што го покажува времетраењето на видеото. Најпопуларниот видео сервис во светот најави неколку ин
Се приближува дефинитивниот крај на Internet Explorer

Се приближува дефинитивниот крај на Internet Explorer

19.3.2022

Internet Explorer ги живее своите последни моменти. Неколку месеци пред последниот ден за Internet Explorer, Microsoft ги потсетува сите корисници кои уште го користат, да преминат на веб-прелистувачот Edge. Минатата година, Microsoft сооп
Откриени спецификациите на OnePlus Nord 3, се очекува ова лето

Откриени спецификациите на OnePlus Nord 3, се очекува ова лето

19.3.2022

Компанијата OnePlus се подготвува за претставување на смартфонот Nord 3, а сега се откриени и некои негови спецификации. Според достапните информации, Nord 3 ќе работи со нов процесор Dimensity 8100, што ќе биде поврзан со 12GB LPDDR5 RAM
Twitter овозможи негативно оценување на објавите

Twitter овозможи негативно оценување на објавите

18.3.2022

Иако со воведувањето нови функции, корисниците ќе можат да изразат негативно мислење за нечија објава на Twitter, сепак нема да имаат никаков увид во тоа колку други корисници го споделуваат нивното мислење. Twitter воведе нови функции во
Honor објави уште еден смартфон – Magic 4 Ultimate Edition

Honor објави уште еден смартфон – Magic 4 Ultimate Edition

18.3.2022

Компанијата Honor претстави уште еден паметен телефон во својата понуда, а се работи за Magic 4 Ultimate Edition. Познато е дека Honor ја најави Magic 4 серијата за светскиот пазар уште во февруари, а сега има уште еден член од семејството
iPhone 13 најмногу придонесе за новиот 5G рекорд за смартфони

iPhone 13 најмногу придонесе за новиот 5G рекорд за смартфони

18.3.2022

Во текот на јануари е поставен нов 5G рекорд за смартфони, кога мобилната мрежа од петтата генерација беше дел од повеќе од половина од сите продадени телефони за прв пат. Значаен придонес за ова достигнување имаше iPhone 13 серијата, која
Студија открива колку се активни корисниците на Twitter

Студија открива колку се активни корисниците на Twitter

18.3.2022

За разлика од Facebook, кој го користат милијарди луѓе, Twitter не успеа да постигне толку голема популарност. Да, има поединци кои имаат милиони следбеници на оваа мрежа и успешно ја користат за ширење на своите идеи и ставови (дали воопш
Galaxy A sеријата смартфони сочинува две третини од продажбата на Samsung

Galaxy A sеријата смартфони сочинува две третини од продажбата на Samsung

18.3.2022

Galaxy A серијата паметни телефони на Samsung е чест и поволен избор на многу корисници, на кои не им се толку важни флегшип спецификациите. Дека моделите како A12, A32, A52 и A72 се популарни, докажуваат и новите податоци од истражувачкат
Netflix тестира начини за спречување споделување на лозинката

Netflix тестира начини за спречување споделување на лозинката

18.3.2022

Netflix наскоро ќе започне тест со кој ќе им дозволи на сопствениците на примарните сметки да плаќаат дополнителен надомест за корисниците надвор од нивните домаќинства – нов обид на компанијата да се справи со незаконското споделување лоз
Вчитува...