Градот Њу Орлеанс на Твитер објави предупредување до жителите на овој град, во кое се содржат правила за однесување пред ураган, кој допрва се очекува.

„Жителите би требало да се подготват и да ги извршат следните активности: да соберат храна, вода и лекови за најмалку три дена и да ги обезбедат своите имоти за силни дождови и ветер, да ги исчистат олуците и да ги испуштат базените“ се наведува во предупредувањето.

Американскиот Национален центар за урагани соопшти дека тропската бура Бери се заилува додека се доближува до брегот на Луизијана, а се очекува да премине во ураган кога утре ќе стигне на копно.

Според проценките, ударите на ветрот се се посилни и сега се преку 100 килоемтри на час, а се очекува да бидат уште посилни.

Невремето бавно се движи, но предупредувањето е издадено за зоната кај езерото Пончертрејн, како и за Билокси и Мисисипи. Во Луизијана е прогласена вонредна состојба, а долж целиот нејзин брег на сила е предупредувањето за ураган.

Бери се доближува до Њу Орлеанс, чии жители претходните денови се соочија со поплави.

извор: Makfax

0

Најчитани вести