Шефот на делегацијата на Србија, генерал Предраг Бандиќ, кој присуствувал на состанкот за нормализација на воздушниот сообраќај на Балканот што се одржува во Брисел, го напуштил собирот поради присуството на претставниците на приштинските институции, објави приштинската телевизија „РТК“.

„Танјуг“ не успеал да ја провери оваа информација со друг релевантен извор.

„РТК“ наведува и дека Бандиќ го напуштил состанокот кога своео обраќање го почнале заменикот на косовскиот министер за одбрана, Бурим Рамадани, и директорот на Косовското цивилно воздухопловство, Есат Баша.

извор: Makfax

1

Најчитани вести