Како ЗАЈАКНА РУСКАТА РУБЉА

13.05.2022
Vesnik.com
Како ЗАЈАКНА РУСКАТА РУБЉА

Во 2022 година руската рубља стана најдобрата светска валута по стапка на зајакнување во однос на доларот, пренесува Блумберг. Таа валута го надмина бразилскиот реал, а вредноста се зголемува со отворањето на Московската берза.

На почетокот на годината неговиот девизен курс порасна за 11%, додека го надмина бразилскиот реал, кој додаде 9% на доларот. Според агенцијата, руската валута успеала да зајакне поради мерките на руските власти да се спротивстават на санкциите.

Поточно, покрај воведувањето на контрола на капиталот, владата ги обврза извозниците да продаваат девизи и да плаќаат за испорака на гас во рубљи.

По почетокот на руската инвазија на Украина, западните земји ги интензивираа санкциите против Москва.

Рестриктивните мерки главно го погодија банкарскиот сектор и понудата на високотехнолошки производи. Многу земји најавија замрзнување на рускиот имот.

Кремљ овие мерки ги нарече економска војна, што досега не се случило, но посочија дека се подготвени за таков развој на настаните.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата

;