Американската авиокомпанија „Американ ерлајнс“ ќе воведе директни летови Филаделфија – Дубровник на почетокот од јуни оваа година, кои ќе се одвиваат до крајот на септември, кажа во петокот директорката на Туристичкиот одбор на Дубровник, Романа Власиќ.

Тоа ќе бидат првите директни летови од САД до Дубровник по 28 години.

Власиќ, која учествуваше на саемот Place2Go, рече дека на релацијата Филаделфија – Дубровник американската авиокомпанија планира да лета три пати неделно со авиони со капацитет од околу 200 места.

извор: Makfax

9

Најчитани вести