Германците откриваат: Еве колку Гвардиола е лицемерен!

Германците откриваат: Еве колку Гвардиола е лицемерен!

2.12.2023

Познато е дека пред Пеп Гвардиола во таа 2016 година да го преземе Манчестер Сити, три сезони го водеше како тренер тимот на Баерн Минхен. Три сезони, трипати првак во Бундеслигата, но никако не успеваше да дојде до пехарот во ЛШ. Откако
Разорен земјотрес од 7,6 степени ги погоди Филипините

Разорен земјотрес од 7,6 степени ги погоди Филипините

2.12.2023

Земјотресот е регистриран на околу 20 километри од Хинатуан, каде живеат околу 10.000 луѓе. Земјотресот е регистриран на длабочина од 10 километри. Засега нема информации за жртви и материјална штета. Според неофицијални информации, некои д
Косовари направија хаос во Венеција- сакале наместо италијанското на да подигнат албанско знаме

Косовари направија хаос во Венеција- сакале наместо италијанското на да подигнат албанско знаме

2.12.2023

Најмалку дваесет Албанци го блокираа плоштадот Корсо Мартири со своите автомобили, а потоа, и покрај забраната за автомобили, се упатија до плоштадот на Републиката во тој град и се обидоа да го подигнат албанското знаме на еден од најголем
Масовна тепачка на тинејџерки во Хрватска, момчињата навиваат и фрлаат петарди

Масовна тепачка на тинејџерки во Хрватска, момчињата навиваат и фрлаат петарди

2.12.2023

Како што пренесува порталот 057.info, тепачката била снимена и објавена на социјалните мрежи, но брзо отстранета. Младите момчиња собрани во паркот со мобилни телефони ја снимале тепачката меѓу тинејџерките и ги бодреле со извици. Лицето ко
Во меѓународна акција во Србија се уапсени 160 лица, запленета дрога и оружје (ВИДЕО)

Во меѓународна акција во Србија се уапсени 160 лица, запленета дрога и оружје (ВИДЕО)

2.12.2023

Во рамки на меѓународната акција во Србија се уапсени вкупно 160 лица, од кои 25 се осомничени за сторени кривични дела поврзани со оружје, 121 за кривични дела поврзани со дрога, 13 лица за илегално преминување граница и шверц и едно лице
Етна повторно исфрла лава (ВИДЕО)

Етна повторно исфрла лава (ВИДЕО)

2.12.2023

Според италијанскиот Институт за геофизика и вулканологија (ИНГВ) во Катанија на Сицилија, фонтаната од лава се издигнала до надморска височина од 6.000 метри и го осветлила ноќното небо на истокот од островот. Во три села на Сицилија е заб
Етна повторно исфрла лава

Етна повторно исфрла лава

2.12.2023

Според италијанскиот Институт за геофизика и вулканологија (ИНГВ) во Катанија на Сицилија, фонтаната од лава се издигнала до надморска височина од 6.000 метри и го осветлила ноќното небо на истокот од островот. Во три села на Сицилија е заб
Приведени разбојници во Куманово

Приведени разбојници во Куманово

2.12.2023

На 01.12.2023 во Куманово, полициски службеници од СВР Куманово ги лишиле од слобода Д.С.(19) и Д.С.(28), двајцата од Куманово. Тие се сомничат дека на 29.11.2023 на бензинска пумпа на улица „Доне Божинов“ во Куманово физички го нападнале в
Почина 63-годишен велосипедист во сообраќајка со товарно возило

Почина 63-годишен велосипедист во сообраќајка со товарно возило

2.12.2023

На 01.12.2023 во 12.10 часот во ОВР Кичево било пријавено дека на регионалниот пат Осломеј-Кичево, кај место викано „Ѓубриштето“, товарно возило „мерцедес“ со кичевски регистарски ознаки, управувано од К.К.(26) од с.Гарани, кичевско, удрило
Харис: САД ветија три милијарди долари за Зелениот климатски фонд

Харис: САД ветија три милијарди долари за Зелениот климатски фонд

2.12.2023

Фондот, со повеќе од 20 милијарди долари вети средства, е најголемиот меѓународен фонд посветен на поддршка на климатските активности во земјите во развој. Најновото ветување, ќе биде дополнето на двете милијарди долари што веќе ги обезбеди
50 камиони со помош влегоа во Газа преку преминот Рафа

50 камиони со помош влегоа во Газа преку преминот Рафа

2.12.2023

Палестинската Црвена полумесечина го потврди преминувањето на својата официјална страница на Фејсбук, додавајќи дека нивните екипи „сега добиле камиони со помош преку преминот Рафа од нашите партнери во египетската Црвена полумесечина“, обј
Нереални снимки од Минхен- градот е парализиран поради снегот (ВИДЕО)

Нереални снимки од Минхен- градот е парализиран поради снегот (ВИДЕО)

2.12.2023

Снегот го парализираше Минхен, јавниот превоз е во прекин, а летовите се откажани. Обилни снежни врнежи ја погодија јужна Германија од синожа и продолжија да паѓаат утрово, предизвикувајќи големи проблеми на аеродромот во Минхен, вториот на
“Ултра скандал, власта набавила систем за следење и ПРИСЛУШУВАЊЕ“

“Ултра скандал, власта набавила систем за следење и ПРИСЛУШУВАЊЕ“

2.12.2023

Во Македонија се случува не мега, тука ултра скандал од највисок степен поврзан со следење на комуникациите на граѓаните, рече Јанушев....
Морган Фримен се појави во јавност, фановите загрижени за неговото здравје (ВИДЕО)

Морган Фримен се појави во јавност, фановите загрижени за неговото здравје (ВИДЕО)

2.12.2023

Откако во јули поради ненадејно боледување ја пропушти промоцијата на новата серија, неговиот пријател изјави дека актерот е во здравствена криза. Видеото од Морган како излегува од зграда во Њујорк придружуван од неговиот тим стана вирално
Приведен крадец во Велес

Приведен крадец во Велес

2.12.2023

На 01.12.2023 година во 12.10 часот во Велес, полициски службеници од СВР Велес го лишиле од слобода И.В.(21) од Велес. Тој се сомничи дека од објект на правно лице одзел повеќе предмети. Одземеното било пронајдено и ќе биде вратено на сопс
Денеска во Хамбург е ждрепката за групната фаза на ЕП 2024

Денеска во Хамбург е ждрепката за групната фаза на ЕП 2024

2.12.2023

Вечерва, со почеток од 18:00 часот, во Хамбург ќе биде извршена ждрепката за пополнување на групите за Европското првенство во фудбал кое идната година ќе се одржи во Германија. Хамбург е еден од десетте градови домаќини во кој ќе се одр
Израелците тврдат дека погодиле повеќе од 400 цели во првиот ден по прекинот на примирјето

Израелците тврдат дека погодиле повеќе од 400 цели во првиот ден по прекинот на примирјето

2.12.2023

Целите, според ИДФ, вклучувале комплекс за складирање оружје и терористичка инфраструктура што ја користи Хамас; Воени цели на Хамас во Кан Јунис и Деир ал Балах во јужна Газа; а џамијата, наводно, се користела како команден центар од друга
Вчитува...