Талибанците ќе испратат делегација на претстојниот состанок во Доха за Авганистан

16.06.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Талибанците ќе испратат делегација на претстојниот состанок во Доха за Авганистан

Главниот портпарол на талибанците Забихула Муџахид изјави дека групата верува дека нивното учество во разговорите во Катар ќе биде од корист за Авганистан кога станува збор за хуманитарна помош и инвестиции.

Состанокот чиј домаќин е ОН ќе се одржи на 30 јуни и 1 јули, со цел да се зголеми меѓународниот ангажман со земјата, бидејќи таа се соочува со серија кризи.

Откако се вратија на власт во 2021 година, талибанците ги отфрлија повиците за формирање инклузивна влада и за обезбедување на правата на жените на образование и работа.

Како резултат на тоа, ниту една земја не ја призна нивната влада. Банкарските резерви на земјата се замрзнати на Запад, а високи талибански лидери се на списоците на барани од САД.

Но, Советот за безбедност на ОН ги олесни патните ограничувања за клучните талибански лидери за да можат да го извршат аџилакот во Мека. Дополнително, минатата недела Европската унија објави пакет хуманитарна помош за земјата од 150 милиони евра (160 милиони долари).

Талибанците бараат поголема соработка со ОН - истовремено отфрлајќи ги иницијативите на светската организација.

Во декември, Советот за безбедност на ОН усвои резолуција со која се бара од генералниот секретар на ОН да назначи специјален пратеник за Авганистан. Талибанците постојано беа против да има таква бројка за земјата.

Во февруари, талибанците одбија да присуствуваат на сличен состанок на ОН во Доха поради тоа што беа поканети авганистански активисти.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата