Поранешниот шеф на кинеската дипломатија сменет поради наводна вонбрачна афера

19.09.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Поранешниот шеф на кинеската дипломатија сменет поради наводна вонбрачна афера

Чин соработувал во истрагата, која сега е фокусирана на тоа дали аферата или однесувањето на Чин ја загрозиле националната безбедност на Кина.

На високи кинески функционери им било кажано дека внатрешната истрага на Комунистичката партија покажала дека Чин се вклучил во аферата додека бил амбасадор на Кина во САД.

Чин беше сменет во јули од страна на ветеранот, дипломат Ванг Ји како министер за надворешни работи, откако Чин беше отсутен еден месец по едвај половина година на функцијата. 

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата