На Порошенко му е забрането да ја напушти Украина- жестоко го критикувал Зеленски

1.12.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
На Порошенко му е забрането да ја напушти Украина- жестоко го критикувал Зеленски

Порошенко, претседател од 2014 до 2019 година, а сега опозициски пратеник, објави видео на кое се гледа како на граничниот премин со Полска, бил одбиен и дека имал документи кои покажуваат дека има официјална дозвола за премин. Поради вонредната состојба, украинските власти мора да издадат посебна дозвола за патување во странство.

Заменик-претседателот на украинскиот парламент Олександр Корниенко подоцна потврдил дека му ја укинал дозволата на Порошенко да ја напушти земјата. Корниенко рече дека на пратениците им е дозволено да патуваат на партиски политички настани, но дека добил писмо, кое не може да го коментира, поради што ја откажал дозволата за патување на Порошенко.

Спорот доаѓа во услови на бавно растечки тензии меѓу владата и опозицијата - најмногу околу внатрешните прашања како што се буџетите и именувањата - за разлика од речиси целосното единство на почетокот на конфликтот. Порошенко рече дека планирал да отпатува во Полска за да помогне во преговорите за ставање крај на блокадата на возачите на камиони, а потоа и во Соединетите држави за да ја зајакне поддршката за воените напори на Украина.

Заедно со својата објава, тој напишал порака во која ја обвини администрацијата на претседателот Володимир Зеленски за одземање на лиценцата и играње политика пред изборите. „Ова е антиукраинска диверзија“, напиша Порошенко. „Ова не е само пречка за дипломатската работа на целиот мој тим, туку, за жал, и удар врз одбранбените способности на Украина“, рече тој.

Кабинетот на Зеленски не одговорил веднаш на барањето за коментар. Порошенко, кој ја предводи опозициската партија Европска солидарност, е истакнат критичар на администрацијата на Зеленски.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата