AC/DC по осум години тргнуваат на европска турнеја

12.02.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
AC/DC по осум години тргнуваат на европска турнеја

Бендот планира да одржи вкупно 21 концерт во Европа. Power Up е исто така името на последниот студиски албум на групата, што беше објавен во 2020 година. Тоа е прва европска турнеја на AC/DC по осум години, објавија организаторите.

Но, тогаш пејачот Брајан Џонсон мораше да паузира поради здравствени причини, поради што беше заменет со Ексл Роуз од Ганс енд Роузес. Сега Џонсон се врати на микрофонот, а со него фановите можат да го очекуваат и Ангус Јанг на гитара.

Во бендот моментално се појавуваат Стиви Јанг на ритам гитара и Мет Лауг на тапани. Басистот Клиф Вилијамс нема да настапи, но не се наведуваат причините и се уште не се знае кој ќе го замени. AC/DC ќе слават 50- годишнина на турнејата, имајќи предвид дека бендот го одржа својот прв концерт на 31 декември 1973 година.

Билетите за концертите во Виена се достапни од петок, 16 февруари. Групата AC/DC има продадено околу 200 милиони копии од албуми ширум светот во својата кариера, вклучувајќи 70 милиони само во САД. Албумот Back in Black од 1980 година е продаден во околу 50 милиони копии ширум светот, што го прави еден од петте најпродавани албуми во историјата на музиката.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата