Шпанија испиша рекорд: Шест победи по ред на едно ЕП

10.07.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Шпанија испиша рекорд: Шест победи по ред на едно ЕП

Шпанија стана првата репрезентација во историјата на еврпските првенства што победила шест натпревари на еден турнир.

Ова дојде откако ги добија трите натпревари од групната фаза против Хрватска, Италија и Албанија, пред да ги совладаат Грузија, Германија и сега Франција на патот до финалето.

Тие не само што се првата селекција која победила на шест натпревари, туку тоа го направија во последователни натпревари – рекорд што може да се зголеми на седум доколку победат и во финалето.


sportmedia.mk

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата