ГОСПОЃАВА Е НАЈГОЛЕМАТА ЦИЦИЈА на планетата: Готви во машината за садови! Еве на што се штеди

3.02.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
ГОСПОЃАВА Е НАЈГОЛЕМАТА ЦИЦИЈА на планетата: Готви во машината за садови! Еве на што се штеди

Сите сакаме да примениме добар совет за заштеда на пари, но Стефани Бенет ги носи работите до крајност. Така, на пример, шета во темница низ својот стан, носејќи со себе сијалица, која ја става и пали само во просторијата каде што ќе остане да најде нешто. Тврди дека на овој начин само за струја заштедува околу 60 долари или околу 55 евра месечно.

Стефани, исто така, ги собира грутките и влакната што се собираат на дното од барабанот и гумата на вратата од машината за перење и од нив прави импровизирани памучни влошки, кои ги користи за отстранување на лакот за нокти и за шминкање.

Stefani Benet

 

Наместо обичен туш, го користи принципот на морнарски туш (кој троши многу помалку вода така што прво се натопува под вода, потоа се насапунува со исклучена вода и повторно ја отвора за брзо плакнење) и користи монитор за бебиња за да го предупреди својот партнер додека е под тушот дека е време да се исклучи водата.

Нејзиното момче Патрик Робинсон не го разбира начинот на живеење на неговата девојка и вели дека никогаш не се тушира ​​добро кај неа. Вели дека никогаш не успева добро да го измие целото тело, па често се чувствува како магаре бидејќи не се конфронтира и не се тушира ​​како што треба, пренесува порталот LADbible.

– Стефани има добра работа, работи во ординација. Заштедила многу пари, но не сака да троши ништо. Смешно е како живее, но јас ја сакам и затоа го прифаќам тоа, вели Патрик.

И тоа не е се. Стефани штеди и на вода за готвење тестенини, па ја користи истата вода повеќе пати. Со инјектирање, прецизно ја мери количината на детергент за перење што треба да се стави во машината за перење.

Вели дека умее максимално да го искористи секој вид на храна и пијалак во куќата, кои ги чува во посебни контејнери. Оваа приказна покажува и колку таа е посветена на штедењето: Кога купува во супермаркет, Стефани ги лупи бананите пред да ги стави на вага, исто како што го чисти грозјето од гранките и ги мери само бобинките.

А ако тоа ви изгледа бизарно, еве уште неколку детали: Стефани готви во машината за миење садови, па цврсто ги обвива чиниите во алуминиумска фолија за да се погрижи водата да не навлезе во нив додека се мијат другите садови околу нив. Така готви виршли, приготвува лазањи, риба и слично, бидејќи повеќе го сака тоа отколку да троши струја за да подготви оброк.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата