Покажал како изгледа животот на Антарктикот и колку слоеви облека носи на минус 73 (ВИДЕО)

11.12.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Покажал како изгледа животот на Антарктикот и колку слоеви облека носи на минус 73 (ВИДЕО)

Тој објави неколку видеа на социјалната мрежа и на своите следбеници им покажа како изгледа животот на едно од најстудените места на Земјата.

Во едно од видеата тој се снимал себеси како се обидува да истури пијалок од конзерва на Антарктикот, но она што се случило потоа го изненадило. Додека ја врти конзервата за да го истури пијалокот во чашата, течноста се замрзна и лименката остана во воздухот поврзана со замрзнатиот пијалок. Во описот на објавата напиша дека во тој момент на Јужниот пол бил -64 степени.

@thejeffcapps Trying to enjoy a soda at -64°C back in March #southpole #antarctica #antarctic #frozen #winteriscoming ♬ original sound - thejeffcapps

Многумина во коментарите напишаа како неговиот мобилен телефон воопшто работи со оглед на студот, но тој објасни дека уредот му се исклучува секоја минута. Во едно од претходните видеа, Џеф покажал дека носи неколку слоеви облека на толку ниски температури - мора да стави и капа, качулка, шал и многу дебели ракавици. Во времето кога се снимал, температурата на Антарктикот била минус 73 степени.

@thejeffcapps Here’s how we stay warm in some of the most extreme temperatures on Earth! #southpole #antarctica #antarctic #extremecold #extreme ♬ original sound - thejeffcapps

Неговите следбеници во коментарите пишуваат дека е навистина храбро да се снима на овој студ. Видеата на Џеф на TikTok собраа милиони прегледи.

@thejeffcapps Trying to enjoy a soda at -64°C back in March #southpole #antarctica #antarctic #frozen #winteriscoming ♬ original sound - thejeffcapps
@thejeffcapps How to get a tan at the South Pole #southpole #antarctica #antarctic #suntan ♬ original sound - thejeffcapps
@thejeffcapps The sun only rises once a year at the south pole. The weeks before sunrise are some of the most beautiful. #southpole #antarctica #antarctic #aurora #southernlights #asmr ♬ original sound - thejeffcapps

Имено, пред 13 години на Антарктикот е измерена температура од -93,2 °C, што во моментов е најниската измерена температура на Земјата.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата