Комшиќ: Не може од Србија да се прави газда на Балканот

14.09.2021
Комшиќ: Не може од Србија да се прави газда на Балканот

Хрватскиот член на Претседателството на БиХ, Жељко Комшиќ, рече дека поддршката на германската канцеларка Ангела Меркел на политиката на српскиот претседател Александар Вучиќ е „лош сигнал“.

„ Германската канцеларка избра таков формат на средба, не знам зошто. Отиде кај Вучиќ да му даде поддршка уште еднаш, што сметаме дека е лошо и дека испраќа лоши сигнали, но тоа е така. Не гледам друга причина зошто канцеларката отиде кај Вучиќ “, рече Комшиќ.

Тој оценува дека Србија не може „да се прави шеф на Балканот и дека сите земји мора да имаат еднаков третман“.

„ Ако целта е да се направи Србија регионален шеф, тоа нема да може. Тоа му го кажав и на Шмит. Можеме да бидеме еднакви и само по таа основа можеме да разговараме. Нема повеќе газди на Балканот”, рече Комшиќ.

makfax.com.mk

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата