Една од најголемите стории оваа година сигурно ќе биде турското стекнување на рускиот систем S-400, односно растечката тензија помеѓу Анкара и Вашингтон поради оваа турска одлука. Но, зошто е тоа така?

Бројни земји веќе го имаат рускиот уште високо напреден систем С-300, па дури и неколку членки на НАТО - Грција и Бугарија. Зошто тогаш, толку многу паника поради турската аквизиција на уште понапредниот S-400?

Се разбира, постојат политички и економски аспекти. Се фокусираме на сите.

Една од причините за паника е фактот дека S-400 составот ги "менува правилата на игра" – станува збор за противоздушен ракетен ситем кој не е само понапреден од претходната верзија. Тој е многу повеќе напреден.

Што го прави толку посебен? Прво, можноста за повеќекратно пресретнување на проектили. S-400 е компатибилен со неколку видови ракети. Ги фаќа оние со многудалечински опсег, 40N6E (400 км), далек опсег 48N6 (250 км), среден опсег 9M96e2 (120 км) и краток домет 9m96e (40 км).

За споредба, американскиот Патриотски систем - кои САД сакаат да и го продадат на Турција наместо рускиот S-400 - поддржува само еден тип на ракета, таа со краток домет од 96 км.

 

Тоа е само почеток на една приказна. Споменатите проектили 9M96E2 се круна на S-400. Не само поради својот опсег, туку и поради брзината - имено истите летаат со брзина од 15 maha, што е околу 5.000 метри во секунда, или околу 18.000 km/h. Со оглед на нејзиниот дострел, ова значи дека ракетата "S-400" може да ја уништи целта на растојание од 400 километри за една минута и половина, точно 80 секунди.

Какви цели? Речиси сите - имено, може да се насочи да цели на мети кои се само 5 метри од земјата. Со други зборови, може да ги неутрализира бројните закани, од крстосувачки ракети до непријателски авиони.

Океј, тоа е исклучително напреден систем, но зошто САД се плашат од сценариото дека завршува во Турција?

Постои една многу конкретна причина.

Имено, во последниве години, САД развија нова петта генерација воен авион, Ф-35, кој е познат како најнапреден во светот. Во проектот имаат вложено милијарди и милијарди долари, а истото треба да им обезбеди на САД долгорочна супериорност на небото.

Со цел да не инвестираат сами пари, Соединетите Држави вклучија неколку земји сојузници во проектот Ф-35, кој финансиски придонесоа за развој. Една од овие земји е Турција. Како што е истакнато на официјалниот сајт на авионот, 10 турски компании работеа на развивање на Ф-35. Турција долго време очекувала дека ќе биде една од првите земји во која ќе слета новиот F-35, но од САД, сега им порачуваат дека нема да го добијат ако го купат рускиот S-400 систем.

Дали е тоа американско уценување поради фактот што Турција се одлучи за рускиот S-400, а не за системот на САД Патриот? Можеби тоа е дел од приказната, но таа е поголема од тоа.

Имено, САД стравуваат дека руските S-400 во Турција може на некој начин да ги "прочита" напредните функции на нивниот Ф-35 и да го направи ранлив – што би значело пропаст на милијарди долари.

Да го разгледаме моментот на Ф-35. Ова е навистина ултрамодерен воен систем, кој во многу аспекти претставува квантен скок во споредба со претходната, четврта генерација. Предностите најдобро ги согледуваат пилотите. Има подобрувања во функционалноста на авионите благодарение на бројни интерни доработки – на пример, повеќе нема да треба да жонглираат пилотите помеѓу малите екрани и да прават брза проценка во својата глава. Сега е инсталиран голем екран со многу силен компјутерски систем и сите клучни компоненти се достапни сега од еден екран.

Пилотот на Ф-35 има целосно видливо поле околу него, и благодарение на камерите, тој исто така може да гледа "под" на авионот. Специјални радарски системи на авионот, на пилот му даваат не само информации каде се наоѓаат пријателите, туку и повеќе – каде се наоѓаат непријателските авиони и дава комплетна генерирана "слика" на околната  територија. Исто така, авионите меѓусебно одлично комуницираат така да можат да надзираат заедно широк простор или, исто така да "разговараат" без самите пилоти да изговорат збор што значи дека комуникацијата не може воопшто лесно да биде пресретната.

Најголемите напори се вложени во "невидливиот" карактер на авионот. F-35 беше изграден од самиот почеток - дека не може да се открие. Позицијата на моторот, оружје, материјали за производство, дизајн ... се 'е направено со цел да F-35 е тешко да се открие на небото. Тоа е филозофијата врз основа на која е создаден овој авион. Тој никогаш не е правен за "dog fight" или директни пресметки на небото, неговата цел е да биде "невидлив снајперист" – да влезе неоткриен во непријателска територија, да ја изврши мисијата и да се врати.

На пример, рускиот борбен авион од 5-та генерација, Сухој СУ-57, е еден сосема поинаков "ѕвер", кој веројатно ќе доминира ако некогаш има директен судир со Ф-35 поради тоа што е побрз, пофлексибилен, побрзо се качува, но исто така е невидлив (прв руски авион од ваков вид), но консензусот е дека американскиот Ф-35 е "поневидлив". Со други зборови, во случај на директна конфронтација Ф-35 е тој кој прв ќе го фати рускиот ловец, или било која друга закана.

Ф-35 има 3 верзии:

1) F-35A - ќе се користи од страна на американските воздухопловни сили, полетува конвенционално, со нормална писта.

2) F-35B - за морнарицата на САД, е дизајниран да тргне од пистата со краток полет (и носач на авиони), и вертикално може да слетува.

3)F -35C - исто така е дизајниран за морнарицата, за разлика од варијанта Б "слетува" на кабел, наместо вертикално.

Да се ​​вратиме на S-400, каква закана овој руски систем претставува за Ф-35? Најголема.

F-35 има на крајот, кога сите надградби се земени во предвид, само една цел: да се биде невидлив непријател. Ако S-400 "научи" како да го забележи, најголемата предност на F-35 престанува да постои. Поради овој факт, Американците не сакаат Ф-35 да биде насекаде во близина на рускиот S-400.

Секако, Турција се обидува да ги убеди САД дека "нема причина да се грижат", но Американците не им веруваат.

На крајот на краиштата, Ф-35 и S-400 се двa многу напредни системи за кои не знаат сè, дури и Русите не знаат за што се е Ф-35 способен (особено во областа на електронската  војна), ниту пак Американците знаат што може рускиот S -400.

Но, на крајот, прашање е "кој е подобар авион" кога зборуваме за Ф-35 и Су-57. Тие беа дизајнирани за да биде најдобри за нивните сопственици.

Ф-35 покажува каков вид на војни има во плановите на САД за годините што доаѓаат, а Су-57 покажува што Русија очекува од доаѓањето на конфликти. Овие авиони се производи на тензиите кои сега кулминираат со некој вид на нова Студена војна.

 

 

Се разбира, ова се "само" воени аспекти, веднаш по (или пред?) доаѓа економскиот. Кој ќе успее да продаде повеќе авиони? Ова може да биде единствената "директна борба" во која Ф-35 и Су-57 некогаш ќе учествуваат, и тоа ќе биде многу жестока.

Во овој контекст, САД толку се плаши од рускиот S-400 бидејќи го гледа овој систем како елемент на "индустриска шпионажа".

Имено, ако Русите научат како да го детектираат американскиот Ф-35, што ќе се случи? Земјите ќе сакаат да купат не само S-400 туку и Су-57! На некој начин, тоа веќе се случува во случајот на Турција, која неодамна објави дека ако САД одбиваат да го продаде Ф-35, рускиот е алтернатива.

Се разбира, ако излезе дека Ф-35 е навистина невидлив за сите напредни руски радари, тогаш изборот е јасен - Ф-35 е победник.

Ова е битка за пазарот колку што е битка за доминација во воздухот.

Освен Турција, голем број на земји се во различни процеси на набавка на S-400 системот - Египет, Саудиска Арабија, Катар, Индија ... (освен Русија, системот е сега се доставен до Кина, Белорусија и Алжир). Што се однесува до рускиот Су-57, истиот е доста "тестиран" во актуелни борбени ситуации, во Сирија. Овој факт го прави уште попожелен за потенцијални купувачи (почетокот на извоз Русите го објавија за 2022 година).

Американски Ф-35 е тестиран во мисии реално двапати – од Израел, кој го искористи за напад на Сирија (се пофали со слика Ф-35 над Бејрут среде ден). Американците го користеа Ф-35 во напад врз талибанците во Авганистан на 27 септември 2018 година (варијанта Ф-35Б).

Се разбира, овие мисии се користат за маркетинг на самиот производ, но како што обично се случува на крајот на денот потенцијалните купувачи ќе бидат заинтересирани за цена.

Имено, беше најавено дека цената Су-57 ќе биде околу 2 и пол пати помала од Ф-35 (чија цена сега се проценува на околу 85 милиони $ на авионот).

Русија и САД се две сили кои се соочуваат со голем број области, а воениот пазар е еден од поголемите. Затоа, во овој контекст треба да се гледаат сите тензии.

САД се во првите редови на извозот на оружје, Русија е од друга страна. Глобалниот износ на годишната продажба на оружје се зголемува во последните неколку години, тоа е бизнис, од кој големите сили имаат годишен профит од десетици милијарди долари, и тој ќе се одржува се додека има побарувачката - а во оваа индустрија, за жал, не постои подобра побарувачка од нови тензии и војни.

(vesnik.com)