Vesnik.com анализа

Ненадејна ескалација на руско-американските односи

17.03.2021
Vesnik.com
Ненадејна ескалација на руско-американските односи

Дека Џо Бајден ќе биде многу поостар со Русија отколку што беше неговиот претходник Доналд Трамп - се очекуваше .

Сепак, како што обично се случува со наплив на оптимизам во скоро секоја промена на владата, некои се надеваа дека Бајден може да има и помирувачки тон, ако не и ништо друго, барем во ова кризно време на пандемија.

За жал, јасно е дека нема место за оптимизам и дијалог на глобалната политичка сцена.

Откако Бајден дојде на власт, станува се појасно дека тој ќе води прилично агресивна надворешна политика, особено кон Русија, за која се чини дека САД сметаат дека станува сè полесна и послаба цел.

Денес, сепак, на ред е таа потврда - имено, во интервју за ABC News, објавено денес, Џо Бајден го нарече рускиот претседател, ни повеќе ни помалку, туку „убиец“.

Неговиот коментар доаѓа во време на се повеќе затегнати односи меѓу Вашингтон и Москва (да, колку и да паѓаат тие односи, тие може, како што наскоро ќе видиме, да одат уште пониско).

Приближно во исто време кога беше објавено интервјуто на Бајден, пристигнаа вести со кои се потврдува поостриот став на Америка кон Русија - во изјавата на американските власти се наведува дека стапуваат на сила нови санкции против Русија поради обвинувањата за труење на опозицискиот актер Алексеј Навални

И не, овие не се едни од „санкциите“ каде на неколку руски официјални лица им е забранет влез во САД, на ваквите санкции честопати се гледа како на посимболичен чин на казнување - овие нови санкции се посериозни.

Во соопштението на Министерството за трговија на САД се вели дека новите санкции имаат за цел „да спречат употреба на хемиско оружје од Русија“, внатре и надвор од земјата, со блокирање на пристапот до чувствителната технологија што може да се користи за производство на хемиско оружје.

Понатаму, според овие нови ограничувања, Бирото за индустрија и безбедност на САД ќе го разгледа секое руско барање за извоз на предмети што можат да бидат поврзани со националната безбедност. Ова исто така ќе се однесува на одредени резервни делови, технологија и софтвер.

Новите ограничувања ќе стапат на сила утре, 18 март.

Дополнителни детали веројатно ќе бидат познати подоцна, но судејќи според оваа објава, очигледно е дека се подготвуваат многу сериозни санкции против Русија, што исто така може да има влијание врз економскиот развој на Русија.

Она што ова го сугерира е самиот факт дека ограничувањата се многу обемни, односно сè може да се толкува како нешто што Русија не смее да го има поради „потенцијалните злобни намери“.

Со други зборови, новите санкции совршено се вклопуваат во изјавата на Бајден дека Путин е „убиец“, личност со која не треба да има ништо.

Водителот на ABC News, Џорџ Стефанопулос, за време на интервјуто, отворено го праша Бајден дали смета дека Путин е убиец, на што тој одговори „да, мислам така“.

Потоа го коментираше телефонскиот разговор што тој и Путин го имаа во деновите по неговата инаугурација.

"Имавме долг разговор, тој и јас ... Го познавам релативно добро. Разговорот започна вака, му реков:" Те познавам и ме познаваш. Ако дознаам дека ова се случило, подготви се .. . ’“, рече Бајден.

Ако се случи „што“? Тука тој се осврна на наводното (ново) руско мешање во претседателските избори во САД.

Домаќинот го праша и каква цена „треба да плати“ Владимир Путин, на што Бајден рече дека „сигурно ќе плати“.

Деновиве американските разузнавачки служби и медиумите повторно се многу активни во тврдењето дека Русија „се мешала во американските претседателски избори“ минатата година, како и во 2016 година.

Како и на кој начин никогаш не е разјаснето во целост, исто како што не се расчистени обвинувањата од 2016 година, но е врежано во колективната свест (на значителен дел) на Американците дека Доналд Трамп победи на изборите само затоа што имал „руска помош „дека Хилари Клинтон требаше да победи“ доколку немаше руско мешање “.

Таа теорија мина низ целиот мандат на Трамп и тој не успеа да се ослободи од неа, а сега кога Бајден е на власт не е изненадување што истата приказна се враќа повторно.

Се чини дека администрацијата на Бајден трупа причини да изврши уште поголем притисок врз Русија - Москва е обвинета за ново мешање во претседателските избори во САД, руското раководство е обвинето за обид за убиство на Алексеј Навални (почетен воен отров), но и за големи сајбер напади кои биле извршени против американски компании (и американски институции кои користеле некои од услугите на тие компании.

Вчера беше објавен збирен извештај на разузнавачките служби на САД (вклучувајќи ги ЦИА и Одделот за домашна безбедност).

Во извештајот се вели дека Русија се обидела да влијае на претседателските избори во 2020 година обидувајќи се да ја „клевети кандидатурата на претседателот Бајден и Демократската партија, поддржувајќи го поранешниот претседател Трамп, поткопувајќи ја довербата на јавноста во изборниот процес и ширејќи ги социо-политичките поделби во САД".

Ова звучи како кратко резиме - „не сме ние виновни за сè што ни се случува внатрешно, виновен е Путин“.

Извештајот оди подалеку - наводната руска кампања, како што се вели, дејствувала преку посредници кои вклучувале „лица поврзани со Украина и поврзани со руско разузнавање и нивните мрежи, кои се обиделе да го оцрнат кандидатот на демократите тврдејќи коруптивни врски со Киев“.

Се разбира, ова се однесува на обвинувањата изнесени против Џо Бајден и неговиот син Хантер во врска со сомнителни деловни активности во Украина.

Факт е дека Џо никогаш не објасни како неговиот син се нашол во управниот одбор на голема украинска енергетска компанија без самиот да е експерт за енергетика, во време кога Украина плачеше за американска помош, во време кога Џо беше потпретседател на Соединетите држави (украинска криза од 2014 година, анексијата на Крим и војна во источна Украина).

Што се однесува до новите обвинувања против Русија, нејзините официјални лица, како и обично, ќе отфрлат сè, но тоа ќе има мал ефект.

Русија го повика својот амбасадор во Соединетите американски држави назад во Москва на консултации за иднината на американско-руските односи по изјавите на американскиот претседател Џо Бајден дека Владимир Путин „ќе ја плати цената“ за мешање во изборите.

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека го повикало својот амбасадор Анатолиј Антонов во Москва да разговара за иднината на односите меѓу Русија и САД.

„Потегот е направен за да се  осигура дека билатералните врски не се влошуваат непоправливо“, се вели во  руското соопштение.

„Главната работа за нас е да идентификуваме начини на кои можат да се санираат нарушените руско-американски односи што Вашингтон ги доведе во ќор сокак последните години“, рече во изјавата портпаролот на министерството, Марија Захарова.

Претседателот на долниот дом на рускиот парламент, Вјачеслав Володин, рече  „Путин е наш претседател и напад врз него е напад врз нашата држава“.

„Бајден со своите изјави ги навредуваше граѓаните на нашата земја“, додаде овој близок соработник на претседателот Путин во првата реакција на изјавите на американскиот претседател, пренесуваат руските медиуми.

Руската амбасада во Вашингтон веќе соопшти дека станува збор за „неосновани обвинувања без никакви докази кои имаат за цел само да ја задржат негативната слика за Русија и да бараат надворешни виновници за дестабилизираната состојба во САД“.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков рече дека Русија не се мешала во изборите во Америка

- „Овие обвинувања се користат само како изговор за воведување дополнителни санкции против Русија“, рече тој.

Во секој случај, воведени се дополнителни санкции, а администрацијата на Бајден нагло го зголемува притисокот врз руската влада.

Зошто? Тие јасно чувствуваат дека времето е идеално, дека моќта на Путин е ослабена и дека сега е идеално време за истовремено зголемување на притисокот и потенцијално разгорување на внатрешните немири во Русија преку прозападни опозициски актери.

Понатаму, постојат најголеми сајбер-контранапади споменати од САД.

Што ќе се случи понатаму?

Русија јасно размислува дека тие мораат да „направат“ нешто или да сторат за да покажат дека нема да дозволат притисокот да се зголемува на неодредено време.

Може да биде силна изјава како онаа претходно оваа година кога Лавров се закани дека ќе ги прекине дипломатските односи со Европската унија доколку продолжат санкциите против Русија.

Сепак, факт е дека Русија нема премногу опции, освен прилично радикални опции, и ова е можеби нешто на што се надева сегашната американска администрација, бидејќи притисокот врз таквиот потег може да се засили, наместо, тука-таму да се сложуваат, не многу убедливи , аргументи за воведување нови санкции.

(Vesnik.com via)

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата

;