Богатата Западна Европа и САД бележат намалување на епидемијата но, корона вирусот во светот сега е на врвот, во фаза на најголем број заболувања дневно. Тоа што моќните медиуми од САД и Западна Европа не го бележат тоа не значи дека проблемот не постои. 

Бројот на смртни случаи од коронавирус ширум светот се приближува до 400.000, потврдените случаи на вирус растат побрзо од кога било - секојдневно се пријавуваат над 100.000 нови случаи. Ова зголемување е сконцентрирано главно во густо населените земји со низок и среден приход, главно на Блискиот исток, Латинска Америка и Јужна Азија, пишува „Њујорк Тајмс“.

„На почетокот на пандемијата се зборуваше за модели што не постојат. Се зборуваше дека Африка ќе биде поштедена, но ова е посебен вирус на кој никој не е имун “, изјави Ашиш Ха, професор по глобално здравје на универзитетот Харвард.

Новата насока на пандемијата, која сега се оддалечува од западните земји, е всушност лоша вест за многумина кои се справиле со оваа криза. Бразил ја престигна Италија по бројот на починати од коронавирус. Бразил сега е трета земја во светот по број на смртни случаи од Ковид-19. Таму вкупно 34.000 луѓе починале од оваа болест, пренесува „Гардијан“.

Овие бројки ги објави бразилското Министерство за здравство во четвртокот вечерта. Само САД и Велика Британија се пред Бразил во однос на бројот на починати во пандемијата. Според официјалните податоци, скоро 615.000 луѓе биле заразени со коронавирус.

Бразилскиот претседател Болсонаро непосредно пред објавувањето на овие податоци во емисија преку Интернет не ги спомна жртвите, но продолжи јавно да го напаѓа концептот на карантин и мерките за социјална дистанца.

„Не можеме да продолжиме вака, колатералните жртви ќе бидат многу поголеми од бројот на оние кои за жал ги загубија своите животи во последните три месеци “, рече Болсонаро.

Мексико во средата објави рекордни дневни жртви, повеќе од 1.000 во средата, предизвикувајќи загриженост дека двете најголеми економии во Латинска Америка, како и другите земји, ќе се соочат со неколку мрачни месеци.

Скоро 12,000 луѓе починале од коронавирус во Мексико досега, а бројот на заразените сè уште расте, достигнувајќи повеќе од 100.000 во средата. Чиле исто така се бори со голема криза, проширувајќи го својот карантин за главниот град Сантијаго оваа недела. Бројот на починати во Чиле се искачи на скоро 1.300.

И покрај влошената состојба, многу делови од регионот сè уште почнуваат да се отвораат, и покрај фактот дека повеќето медицински експерти не го советуваат тоа. Мигел Лаго, директор на бразилскиот институт за здравствена политика, смета дека повторното отворање е грешка што веројатно довела до ново избувнување на инфекцијата и зголемен притисок врз болниците кои веќе се бореле со пандемијата.

Лаго верува дека претседателот Болсонаро носи голема одговорност за ваквата состојба. Тој го обвинува дека не реагирал на кризата, како и давање најголемо занчење на сопствените политички интереси, за што Болсонаро намерно ги поткопа мерките на социјална дистанца за да ја заштити економијата. Лаго верува дека Болсонаро го сторил сето ова за да ги зголеми шансите за реизбор во 2022 година.

„Тој не се грижи за животот на Бразилците и за сите оние што ќе умрат заради неговата неодговорност“, вели Лаго, додавајќи дека недостигот на одговор и соодветни мерки од Болсонаро е полошо од она што го направија американскиот претседател Доналд Трамп и британскиот премиер Борис Џонсон на почетокот на пандемијата. земји со најголем број жртви од Ковид-19 меѓу богатите држави.

Активистот Хозе Маноел Фереира Гончалвес исто така го обвини Болсонаро за злосторства против човештвото, велејќи дека неговиот одговор на кризата е срамен и дека тој го „осудил Бразил на масакр“.

Најчитани вести