Етна повторно исфрла лава (ВИДЕО)

Етна повторно исфрла лава (ВИДЕО)

2.12.2023

Според италијанскиот Институт за геофизика и вулканологија (ИНГВ) во Катанија на Сицилија, фонтаната од лава се издигнала до надморска височина од 6.000 метри и го осветлила ноќното небо на истокот од островот. Во три села на Сицилија е заб
Етна повторно исфрла лава

Етна повторно исфрла лава

2.12.2023

Според италијанскиот Институт за геофизика и вулканологија (ИНГВ) во Катанија на Сицилија, фонтаната од лава се издигнала до надморска височина од 6.000 метри и го осветлила ноќното небо на истокот од островот. Во три села на Сицилија е заб
Приведени разбојници во Куманово

Приведени разбојници во Куманово

2.12.2023

На 01.12.2023 во Куманово, полициски службеници од СВР Куманово ги лишиле од слобода Д.С.(19) и Д.С.(28), двајцата од Куманово. Тие се сомничат дека на 29.11.2023 на бензинска пумпа на улица „Доне Божинов“ во Куманово физички го нападнале в
Почина 63-годишен велосипедист во сообраќајка со товарно возило

Почина 63-годишен велосипедист во сообраќајка со товарно возило

2.12.2023

На 01.12.2023 во 12.10 часот во ОВР Кичево било пријавено дека на регионалниот пат Осломеј-Кичево, кај место викано „Ѓубриштето“, товарно возило „мерцедес“ со кичевски регистарски ознаки, управувано од К.К.(26) од с.Гарани, кичевско, удрило
Харис: САД ветија три милијарди долари за Зелениот климатски фонд

Харис: САД ветија три милијарди долари за Зелениот климатски фонд

2.12.2023

Фондот, со повеќе од 20 милијарди долари вети средства, е најголемиот меѓународен фонд посветен на поддршка на климатските активности во земјите во развој. Најновото ветување, ќе биде дополнето на двете милијарди долари што веќе ги обезбеди
50 камиони со помош влегоа во Газа преку преминот Рафа

50 камиони со помош влегоа во Газа преку преминот Рафа

2.12.2023

Палестинската Црвена полумесечина го потврди преминувањето на својата официјална страница на Фејсбук, додавајќи дека нивните екипи „сега добиле камиони со помош преку преминот Рафа од нашите партнери во египетската Црвена полумесечина“, обј
Нереални снимки од Минхен- градот е парализиран поради снегот (ВИДЕО)

Нереални снимки од Минхен- градот е парализиран поради снегот (ВИДЕО)

2.12.2023

Снегот го парализираше Минхен, јавниот превоз е во прекин, а летовите се откажани. Обилни снежни врнежи ја погодија јужна Германија од синожа и продолжија да паѓаат утрово, предизвикувајќи големи проблеми на аеродромот во Минхен, вториот на
“Ултра скандал, власта набавила систем за следење и ПРИСЛУШУВАЊЕ“

“Ултра скандал, власта набавила систем за следење и ПРИСЛУШУВАЊЕ“

2.12.2023

Во Македонија се случува не мега, тука ултра скандал од највисок степен поврзан со следење на комуникациите на граѓаните, рече Јанушев....
Морган Фримен се појави во јавност, фановите загрижени за неговото здравје (ВИДЕО)

Морган Фримен се појави во јавност, фановите загрижени за неговото здравје (ВИДЕО)

2.12.2023

Откако во јули поради ненадејно боледување ја пропушти промоцијата на новата серија, неговиот пријател изјави дека актерот е во здравствена криза. Видеото од Морган како излегува од зграда во Њујорк придружуван од неговиот тим стана вирално
Приведен крадец во Велес

Приведен крадец во Велес

2.12.2023

На 01.12.2023 година во 12.10 часот во Велес, полициски службеници од СВР Велес го лишиле од слобода И.В.(21) од Велес. Тој се сомничи дека од објект на правно лице одзел повеќе предмети. Одземеното било пронајдено и ќе биде вратено на сопс
Денеска во Хамбург е ждрепката за групната фаза на ЕП 2024

Денеска во Хамбург е ждрепката за групната фаза на ЕП 2024

2.12.2023

Вечерва, со почеток од 18:00 часот, во Хамбург ќе биде извршена ждрепката за пополнување на групите за Европското првенство во фудбал кое идната година ќе се одржи во Германија. Хамбург е еден од десетте градови домаќини во кој ќе се одр
Израелците тврдат дека погодиле повеќе од 400 цели во првиот ден по прекинот на примирјето

Израелците тврдат дека погодиле повеќе од 400 цели во првиот ден по прекинот на примирјето

2.12.2023

Целите, според ИДФ, вклучувале комплекс за складирање оружје и терористичка инфраструктура што ја користи Хамас; Воени цели на Хамас во Кан Јунис и Деир ал Балах во јужна Газа; а џамијата, наводно, се користела како команден центар од друга
Снег ја блокира и Швајцарија (ВИДЕО)

Снег ја блокира и Швајцарија (ВИДЕО)

2.12.2023

Читател на Индекс испратил снимки од Сент Гален и околината. „Многу е паднато, едвај имаат време да го исчистат“, објавил читателот.
Мрачна слика на политичко влијание во судството и злоупотреба на кратките законски процедури

Мрачна слика на политичко влијание во судството и злоупотреба на кратките законски процедури

2.12.2023

Холандскиот владин кабинет, до парламентот во Хаг ја испратил владината оценка на извештајот на ЕК за Македонија, во кој меѓудругото се нагласува дека „сепак, извештајот дава мрачна слика за случувањата во областите на к...
Почитување на Македонците во Бугарија и Грција е услов за мојата поддршка

Почитување на Македонците во Бугарија и Грција е услов за мојата поддршка (ВИДЕО)

2.12.2023

Овие два дена во Париз се одржува Комисијата за правни прашања и човекови права на Парламентарното собрание на Советот на Европа, каде што учествува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Најбитната точка која што с...
Неспособниот Спасовски месечно зема плата од над 2500 евра, а за пензионерите само 1000 денари

Неспособниот Спасовски месечно зема плата од над 2500 евра, а за пензионерите само 1000 денари

2.12.2023

По Димитар Ковачевски, највисока плата зема најнеспособниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ....
Арсовска лажеше дека не должи на приватните превозници

Арсовска лажеше дека не должи на приватните превозници

2.12.2023

Данела Арсовска ја замајуваше јавноста и лажеше дека нема долг на ЈСП кон приватните превозници, а потоа откако ја тужеа, долгот се плати и со судска пресуда се констатираше дека има и долг за затезни камати и судски трошоци, реаг...
Вчитува...