Снегот приземји над сто летови на аеродромот во Минхен

1.12.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Снегот приземји над сто летови на аеродромот во Минхен

Околу 130 авиони не можеле да слетаат или полетаат, изјави портпаролот на аеродромот. Најмалку една писта на аеродромот мора да остане чиста во секое време, а екипите наизменично ја чистат секоја писта од снег, рече тој.

На патниците им било кажано да контактираат со нивните авиокомпании за да дознаат дали има доцнења или откажувања на летовите. Аеродромот очекува натамошни откажувања на летови поради невремето, изјави портпаролот.

По Франкфурт, Минхен е вториот најфреквентен аеродром во Германија. Според прогнозата на германската метеоролошка служба, и утре во Минхен непрекинато ќе паѓа снег.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата