Поранешниот украински претседател Порошенко: Се надевам на враќање на власт по војната

3.04.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Поранешниот украински претседател Порошенко: Се надевам на враќање на власт по војната

Иако не може да се одржат избори во време на војна, Порошенко јасно стави до знаење дека планира да се кандидира кога е можно. „Но, пред тоа, Украина треба да ја победи Русија“, рече тој.

„Оваа војна е поголема од Украина. Се работи за светски поредок, слобода, демократија. Ние сме тука и се бориме и го спасуваме светот“, рече тој.

Порошенко, кој ја предводи најголемата незабранета опозициска партија, рече дека алтернативен план би бил да се кандидира за место во Европскиот парламент кога Украина ќе влезе во ЕУ.

Порошенко беше на функцијата пет години, а беше поразен од Володимир Зеленски во 2019 година. Според Уставот, претседателските избори требаше да се одржат во недела, но беа одложени. Според анкетите, украинската јавност се противи на одржување избори за време на војна.

Мандатот на Зеленски истекува на 20 мај, но според Уставот, тој може да остане на функцијата додека не биде заменет со наследник. Русија планира да го искористи.

„По 20 мај, Зеленски ќе биде диктатор“, изјави вчера Сергеј Миронов, претседател на партијата „Праведна Русија – за вистината“. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров претходно изјави дека Москва нема да разговара со Зеленски по тој датум.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата