Почна карневалот во Рио, 70.000 на Самбадромот ги бодрат атрактивните натпреварувачи (ВИДЕО)

12.02.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Почна карневалот во Рио, 70.000 на Самбадромот ги бодрат атрактивните натпреварувачи (ВИДЕО)

Со шарени паради, громогласни тапани и мноштво изведувачи облечени во светки и пердуви, 12 школи за самба ќе се натпреваруваат за посакуваната титула шампиони на карневалот.

Од преполните трибини на стадионот Самбадром ќе ги бодрат околу 70.000 луѓе, а се очекува карневалот да го следат милиони гледачи во живо на телевизија.Но, карневалот е повеќе од целовечерна забава. Училиштата за самба се вкоренети во сиромашните фавели и секоја парада раскажува приказна која често е коментар на политички, општествени и историски настани.

Парадите беа особено политички за време на мандатот на поранешниот екстремно десничарски претседател Жаир Болсонаро, кој се соочи со обвинувања за авторитаризам, расизам, уништување на животната средина и катастрофално справување со Ковид-19 - сето тоа ги инспирираше училиштата за самба за време на неговото претседателствување (2019-2022).

Оваа година, карневалот е на својот врв, додека Болсонаро, кој не е обожавател на фестивалот, се соочува со инкриминирачки обвинувања дека тој и неговите сојузници планирале „пуч“ што ќе го задржи на власт и покрај поразот на изборите во 2022 година.

Целокупниот тон на карневалот беше помалку политички откако ветеранот левичар Луис Инасио Лула да Силва се врати на претседателската улога во јануари 2023 година.

Самбата е измислена пред еден век од потомците на африканските робови, а таа е еден од најважните симболи на бразилската популарна култура, но и на Рио. Бидејќи има зголемување на уличните злосторства во некои делови на Рио, градот распоредил илјадници полицајци на улиците за време на карневалот, особено околу стадионот Самбадром.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата