Обид за УБИСТВО НА ЗЕЛЕНСКИ? (ВИДЕО)

9.06.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Обид за УБИСТВО НА ЗЕЛЕНСКИ? (ВИДЕО)

Белорускиот опозициски медиум NEXTA на својот Твитер профил објави видео врз основа на кое изразува сомнеж дека имало обид за убиство на Зеленски.

Според објавата на таа социјална мрежа, украинскиот претседател Володимир Зеленски бил во посета на Херсонската област, која ја погоди поплавен бран откако вчера, 8 јуни, беше разнесена браната Каховка.

Објавена е и видео снимка од неговите посети на тој регион, од каде се евакуирани илјадници луѓе.

Според NEXTA, на првото видео што е објавено се гледа како Зеленски стои со локалните жители покрај поплавените улици, од кои се врши евакуација.

Потоа Зеленски се упати кон соседниот град Миколаив, кој исто така беше погоден од бранот поплави. Но, многу брзо откако Зеленски ја напушти поплавената улица во регионот Керсон, руските сили ја гранатираа токму таа улица, рече NEXTA, објаснувајќи што е на второто видео.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата