На аеродромот во Минхен приведени осум климатски активисти

18.05.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
На аеродромот во Минхен приведени осум климатски активисти

Шест климатски активисти се залепија на две места на пистата на аеродромот во Минхен. На еден од транспарентите пишуваше „Проблемот е владата, а не нашиот празник“.

Протестот беше организиран од климатската група „Лас џенерејшн“ (Last Generation), која и претходно имаше вакви акции.

Поради протестот на климатските активисти од аеродромот во Минхен беа откажани 60 летови./МИА

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата