Германските медиуми објавија дека е откриен магацин со оружје на Хамас во Бугарија

3.04.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Германските медиуми објавија дека е откриен магацин со оружје на Хамас во Бугарија

„На југот на Бугарија, во подземен магацин беше пронајдено оружје и муниција што требаше да се користи за напади на Хамас врз еврејски цели во Германија, особено во Берлин“, пишува Шпигел онлајн, цитирајќи извори во германската служба за борба против криминалот (БКА). .

Според истите изјави, пронајденото оружје сега е делумно неупотребливо поради 'рѓа.

Сознанието за магацинот за оружје е добиено преку анализа на мобилниот телефон на еден од четворицата Палестинци уапсени во декември во Берлин и Холандија под сомнение дека по наредба на Хамас подготвувал магацини за оружје во Европа, кое треба да се користи за терористички напади. .

Како што дополнително се сомнева и главниот државен обвинител, уапсените најверојатно подготвувале слични подземни складишта во Полска. Во автомобилот на тројца од нив при контрола на германско-полската граница биле пронајдени лопати.

Германските и европските органи за спроведување на законот добиле информации за членовите на милитантното крило на Хамас од израелското разузнавање.

Во јануари германските власти објавија дека наредбата за подготовка на магацини со оружје низ Европа ја дал самиот Калил ал-Караз, заменик командант на милитантното крило на Хамас, кој оттогаш е убиен во израелски напад.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата