Борел: ЕУ мора да избере дали ќе ги поддржи меѓународните институции или Израел

24.05.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Борел: ЕУ мора да избере дали ќе ги поддржи меѓународните институции или Израел

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, по денешната наредба на Меѓународниот суд на правдата (МСП) до Израел веднаш да ја прекине офанзивата на Рафа, изјави дека ЕУ ќе треба да избере дали ќе ги поддржи меѓународните институции или Израел.

„Каков ќе биде одговорот на (ЕУ) на денешната пресуда на Меѓународниот суд на правдата, каков ќе биде нашиот став? Ќе треба да избереме помеѓу нашата поддршка за меѓународните институции за владеење на правото или нашата поддршка за Израел“, рече Борел./МИА

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата