Стана африкански шампион, па закачи маларија

21.02.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Стана африкански шампион, па закачи маларија

Фудбалската селекција на Брегот на Слоновата Коска направи голем успех со освојувањето на Африканскиот куп на нации, но еден од фудбалерите на тимот не успеа да и се израдува на титулата како што треба.

Имено, на фудбалерот на Фиорентина, Кристијан Куаме, му била дијагностицирана маларија. Тој бил позитивен на оваа болест и бил хоспитализиран.

Неговата состојба ќе биде повторно проценета за неколку дена. На Африканскиот куп на нации тој настапи на 4 натпревари од кои на 3 беше во стартниот состав.


sportmedia.mk

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата