Интер ја покори Италија па најави два бесплатни трансфери

23.04.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Интер ја покори Италија па најави два бесплатни трансфери
ФОТО: Интер/Твитер

Вчера Интер победи со 2:1 против Милан во 33. коло од Серија А и со тоа ја обезбеди својата 20. шампионска титула на Италија. Предноста на Интер пред Милан е недостижни 17 бода. Избраниците на Симоне Инзаги заслужено ја освоија титулата во лигата, едноставно доминираа оваа сезона, а за следната сезона новокрунисаниот шампион има неколку работи во резерва.

Директорот на Интер, Пјеро Аусилио, најави два трансфери за следната сезона: „Можеме да кажеме дека сме блиску до завршување на тие зделки“, изјави тој по победата над Милан за да ја потврди титулата.

Станува збор за Полјакот Пјотр Зиелински (29), кој доаѓа по крајот на договорот со Наполи. Зиелински игра во Италија од 2011 година, кога од Лубин се пресели во Удинезе. Тој пристигна во Наполи во 2016 година и оттогаш стана миленик на навивачите. Во сезоната 2017/2018 под водство на Маурицио Сари, тој беше еден од главните играчи на тимот кој беше на дофат на титулата во лигата, а тоа конечно го направи ова лето. Зиелински има 364 натпревари за Наполи, 51 гол и 46 асистенции. За Полска играше 88 пати и постигна 11 гола.

Интер од следната сезона ќе има нов напаѓач. По истекот на договорот од Порто пристигнува Иранецот Мехди Тареми (31). Тареми во својата кариера настапуваше за иранските клубови Иранџаван, Шахин и Персеполис.

Во Европа е од 2019 година, а Порто го донесе пред четири лета за 4,7 милиони евра. За Порто на 177 натпревари постигна 88 гола и асистираше 54 пати. Тој е еден од најдобрите ирански играчи на сите времиња и има 84 настапи и 46 голови за својата репрезентација.


sportmedia.mk

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата