Падна и втора „глава“ во Серија А: Отказ и за тренерот на Каљари

14.09.2021
Падна и втора „глава“ во Серија А: Отказ и за тренерот на Каљари
*/ */

Во само неколку часа и по три одиграни кола на стартот на сезоната, двајца тренери во Серија А лигата останаа без работа. По тренерот на Верона, попладнево отказ доби и тренерот на Каљари.

Леонардо Семпличи и официјално ја заврши соработката со клубот од Сардинија, откако само неколку часа претходно Верона се раздели со тренерот Еузебио Ди Франческо.

Каљари сепак му се заблагодари на Семпличи за неговиот придонес во спасувањето на тимот од испаѓање на крајот од минатата сезона, но по

ремито на стартот против Специја (2:2), и поразите од Милан (1:4), а потоа и дома против Џенова (2:3) му пресудија на стратегот.

sportmedia.mk

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата