Skip to main content
x

3 Jul 2021 - 15:20
redakcija
Статија

Хибернациска диета гарантира дека витката линија може да се постигне преку ноќ.

Значи, во текот на ноќта, поточно за време на спиењето, можете да потрошите многу калории, исклучиво од маснотии во телото.

Ова е ветувањето на хибернациска диета .

Пристапот кон слабеење на овој начин е создаден со проучување на животни кои спијат во зима.

Веројатно вашата прва асоцијација: мечка и нејзината хибернација.

За време на хибернациска диета нема тешка храна, нема протеини – туку лесна храна.

За време на оваа диета, масните наслаги ќе се изгубат без да се изгуби мускулната маса.

Официјални креатори се Мајк и Стјуарт Мекинес, и двајцата во здравствени води.

Авторите првенствено ги набудувале спортистите и ги следеле процесите што се случуваат во црниот дроб, особено што се случува со брзото гориво што се акумулира таму.

Тие научиле дека состојбата на црниот дроб ја одредува состојбата на организмот и дека изборот на храна и времето на нејзино внесување може значително да влијаат на голем број процеси во организмот.

Ова може да ве потсети на хроно диета.

“Хибернациска диета работи со” регрутирање “на природниот механизам за контрола на телесната тежина во организмот. Не мора да се борите со вашето тело на секој чекор за да добиете здрава тежина”, објасни Мекинес.

Клучното правило е многу едноставно – пред да одите во кревет, треба да земете една до две лажици мед, или директно од теглата или во топол пијалок.

Суштината е дека механизмите што влијаат на обновување на организмот започнуваат во текот на ноќта, да го забрзаат метаболичкиот процес и согорувањето на маснотиите, но и да го олеснат дејството на стресните хормони и со тоа да ни помогнат подобро да се одмориме.

И, од каде знаете дека сте кандидат за хибернациска диета ?

Одговорете си ги следниве прашања:

Дали редовно се будите во текот на ноќта?

Дали се потите навечер?

Дали страдате од рефлукс во текот на ноќта?

Дали се будите среде ноќ затоа што треба да одите во тоалет?

Дали ви е мака рано наутро?

Исцрпени сте?

Дали ви е суво грлото наутро?

Дали имате грчеви во текот на ноќта?

Дали се чувствувате слаби рано наутро?

Ако одговорот на две или повеќе од овие прашања е „ДА“, сосема е можно да не сте го снабдиле црниот дроб за соодветна работа во текот на ноќта.

Наместо да согорувате маснотии и да ги обновувате мускулите, вашето тело произведува голем бран хормони на стрес додека спиете.

Се разбира, консумирањето мед навечер е клучно, но не доволно за резултати.

Потребно е да се свртиме кон здрава и контролирана исхрана, односно да се елиминира брзата и преработена храна и алкохолот и да се вклучат повеќе овошје и зеленчук, здрави масти, протеини …

Покрај тоа, се препорачува два-три пати вежбање неделно.  Тренингот за сила најчесто се прави во теретана, но тоа може да го направите и дома со вежби како што се чучњеви, мост, склекови….