Skip to main content
x

23 Jun 2021 - 16:40
redakcija
Статија

Долго очекуваниот извештај на американската влада за НЛО (неидентификуваните летечки објекти) треба да биде објавен пред крајот на јуни.

Извештајот за декласификација го побара Конгресот по бројните извештаи на американската армија за авиони кои нередовно се движат по небото. Извештајот доаѓа по културната промена што го намали скептицизмот на американската војска и политичкото раководство на САД за постоење на вонземски живот, пишува Би-Би-Си.

Сепак, со малку убедливи докази за кои се очекува да  потврдат било какви „меѓугалактички посети“, останува да видиме дали некој на Земјата ќе се предомисли во врска со извештајот.

Воените лидери предупредуваат дека технологијата, ако не е туѓа, може да им припаѓа на американските противници како Русија или Кина.

Што е познато за извештајот?

Минатиот август, Пентагон формираше Работна група за неидентификувани феномени во воздухот за да ги проучува набљудувањата на непознати летачки авиони.

Задачата на групата е да ги „открие, анализира и сними“ вакви настани, како и „да добие увид во природата и потеклото“ на НЛО, објави Пентагон.

Доверлива верзија на извештајот беше доставена до американските пратеници на почетокот на овој месец. Неименувани официјални лица за американските медиуми изјавија дека во извештајот не се пронајдени докази за вонземски активности, но тоа објаснување не е исклучено.

Интересно, работната група исто така утврдила дека набљудуваните НЛО не се тајна американска воена технологија, пишува Би-Би-Си.

Официјалните лица проучуваа повеќе од 120 инциденти од изминатите две децении, вклучувајќи три видеа кои Пентагон ги декласираше минатата година. Официјалниот став на Пентагон во врска со снимките е да се прикажат „необјасниви појави во воздухот“.

Иако не се очекуваат револуционерни откритија, постоењето на владин извештај за ова прашање покажува како НЛО излегле од областа на научната фантастика и поп-културата во светот на американската национална безбедност.

Зошто сега се грижиме?

Притисокот на јавноста САД да објават што знаат за вонземјаните расте со децении, додека групи таканаречени „уфолози“ тврдат дека американската влада крие докази за нивното постоење.

Пентагон тајно собираше податоци од 2007 година, како дел од малку познатата воена програма за идентификување на заканите од вселената.

Парите за програмата беа на барање на сенаторот од Невада, Хари Рид, демократ кој го претставува регионот што ја вклучува зоната 51 – воена контролирана локација за која теоретичарите на заговор веруваат дека ги крие остатоците од вонземското летало собрани во градот Росвел во 1947 година.

Поранешните највисоки функционери, па дури и американските претседатели неодамна зборуваа на оваа тема.

Џон Подеста, шеф на претседателската кампања на Хилари Клинтон и долгогодишен следбеник на теориите за НЛО, вети за време на кампањата во 2016 година дека Клинтон ќе објави доверливи извештаи на владата за вонземјани доколку биде избрана.

Во едно интервју минатата година, тогашниот претседател Доналд Трамп рече дека нема да открие – дури ни на неговото семејство – што дознал за вонземјаните.

„Нема да ви кажам што знам, но тоа е многу интересно“, рече Трамп.

Поранешниот претседател Барак Обама му рече на телевизискиот водител Џејмс Корден во мај: „Кога дојдов во кабинетот, прашав … има ли лабораторија некаде каде што чуваме примероци од вонземјанин и вселенски брод? И знаете, тие направија малку истражување и одговорот беше не.”

– Она што е вистина, а сега сум сериозен, е дека има снимки и записи на предмети на небото за кои не знаеме точно што се тие – продолжи Обама и додаде дека не е можно да се објасни како се движеле нивните патишта.

– И, така, знаете, мислам дека луѓето сè уште се обидуваат да ги истражат овие појави и да разберат за што станува збор – рече поранешниот претседател.

Напорите за објавување на она што е познато за НЛО, исто така, најдоа следбеници во Конгресот кои тврдат дека извештајот ќе стави крај на стигмата што може да ги спречи војниците да пријавуваат необјаснети средби на претпоставените.

Кои докази постојат?

Неколку американски војници и разузнавачки службеници детално ги опишаа необичните искуства, а некои од поверодостојните извештаи пристигнаа од пилотите кои видел НЛО од пилотската кабина во близина на полигоните за воени обуки

Џон Ретклиф, поранешен директор на службата за државна безбедност на Трамп, кој ги надгледуваше сите 18 американски разузнавачки агенции, за Фокс њуз изјави: „Искрено, има многу повеќе искуство отколку што е јавно објавено“.

– Станува збор за предмети што ги виделе припадници на морнарицата или воздухопловните сили или биле снимени од сателити, а кои се движат на начини што е тешко да се објасни. Тие имаат движења кои тешко се повторуваат, за кои немаме технологија или се движат со брзина поголема од брзината на звукот без да произведуваат звук што се јавува кога ќе се скрши звучниот ѕид – рече Ретклиф

Во епизодата на емисијата „60 минути“ на Си-Би-Ес минатиот месец, двајца поранешни морнарички пилоти разговараа за тоа како виделе НЛО во Пацификот.

Еден пилот го опишал како „мал бел предмет во форма на „ТикТак“.

– Изгледаше точно така, освен што патуваше многу брзо и многу нередовно и не можевме да предвидиме во кој правец ќе се сврти или на кој начин ќе управува или каков погонски систем користи – изјави поранешниот тој

Тој рече дека објектот не оставил трага од чад.

Што прават другите земји со НЛО?

Поранешниот американски сенатор Рид застана во одбрана на буџетот од 22 милиони американски долари што тој го обезбеди за оригиналната НЛО програма во Пентагон, велејќи дека и други земји го обезбедиле.

– Знаеме дека Кина го прави тоа. Знаеме дека Русија, предводена од некој од КГБ, го прави истото, па затоа е подобро да се погледне и на тоа – рече тој во 2019 година.

Истражување на американското Министерство за одбрана „покажа дека не биле две лица, четири лица или шест лица или 20 лица, туку стотици и стотици луѓе кои ги гледале тие работи, понекогаш сите истовремено“, тврди Рид.

Минатиот декември, поранешниот шеф на вселенската администрација во израелското Министерство за одбрана, за локалните весници изјави дека Трамп е на „работ да открие“ постоење на меѓугалактички договор, но дека се повлекува од страв од масовна хистерија.

– Постои договор меѓу американската влада и вонземјаните. Тие потпишаа договор со нас да правиме експерименти тука – рече Хаим Ешед за весникот Једиот Ахаронот.

Неговата изјава не беше потврдена од ниту една наводно инволвирана страна – ниту луѓе ниту марсовци.