Skip to main content
x

23 Jun 2021 - 14:00
redakcija
Статија

Најголемиот австралиски град Сиднеј повторно воведе „благи“ ограничувања за спречување на ширењето на многу заразната делта варијанта  на корона вирусот, воведувајќи обврска да носат маски во канцелариите додека соседните држави ги затвораат своите граници.

Бројот на нови инфекции во најнаселената австралиска држава Нов Јужен Велс се искачи на повеќе од 30 за една недела.

Земјата ги заостри забраните за собирање и движење во Сиднеј веќе една недела, но не е воведен целосен карантин, додека расте загриженоста дека последното жариште на многу заразната делта варијанта на вирусот може да доведе до голема епидемија.

Патувањето е ограничено на извршување на неопходни активности за жителите на повеќе делови на Сиднеј, а домашните посети се ограничени на пет гости, со задолжително носење маски внатре, дури и во спортски сали. Некои училишта се префрлија на часови преку Интернет.

Прваото жариште од делта варијантата во земјата пред повеќе од еден месец беше поврзана со возач кој превезуваше странски авијациски персонал и кој беше на повеќе места, вклучително и трговски центар во сиднејското предградие Бонди, меѓу туристите.

Соседните држави како Викторија, втора по бројност во земјата и североисточен Квинсленд ги затворија своите граници за патниците кои доаѓаат од Сиднеј и околните области, додека Јужна Австралија ги затвори своите граници во целост.

Во меѓувреме, Нов Зеланд го подигна нивото на предупредување во главниот град Велингтон, откако еден австралиски турист се покажа позитивен на враќањето во Сиднеј, откако помина викенд во соседна земја.

Брзите карантини, строгите правила на социјално растојание и брзото контактирање им помогнаа и на Австралија и на Нов Зеланд да ја држат епидемијата под контрола.

Австралија пријавила нешто повеќе од 30.350 случаи и 910 смртни случаи од почетокот на пандемијата, додека Нов Зеланд забележа повеќе од 2.300 инфекции и 26 смртни случаи