Поплави во Дубаи го затворија аеродромот и патиштата (видео)

17.04.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Поплави во Дубаи го затворија аеродромот и патиштата (видео)

Набргу по стабилизирањето на ситуацијата со текот на времето, аеродромот започна со работа, се вели во соопштението.Големите дождови кои ги зафатија Обединетите арапски емирати и делови на Катар и Бахреин предизвикаа поплави.

За само неколку часа од големото невреме кое го зафати Дубаи наврнало дожд колку за година и половина. Поплавени се главните сообраќајници и аеродромот, поради што мораа да бидат пренасочувани летови.во Оман, во неделата и понеделникот  во невремето загинаа 18 лица.метеоролозите и за денеска најавуваат бури, поради што училиштата во Обединетите арапски емирати веројатно ќе останат затворени.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата