Илјадници риби „бегаат“ од море, многумина велат дека доаѓа катастрофа (ВИДЕО)

12.02.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Илјадници риби „бегаат“ од море, многумина велат дека доаѓа катастрофа (ВИДЕО)

Илјадници риби, млади сардини, решија да „избегаат од морето“ на копно, како да им се заканува „непозната ситуација“. Видеото ги преплави мрежите предизвикувајќи различни реакции и мислења.

На почетокот гледаме збунети луѓе на плажата како гледаат илјадници риби како брзаат кон брегот, а само на TikTok видеото има милиони прегледи.

Некои локални жители необичниот настан го протолкуваа како „благослов“, бидејќи обезбедија значителни залихи на риби, додека други предупредуваа на „застрашувачки предзнаци“ и „предвесници на катастрофа“, пренесува Лакале Блу радио.

@cuentameotra_ ¿Porqué Los Peces Se Escapan Del Agua? 🐟🌊 . . . . . . . . #cuentameotra #tiempo #fenomenos #playa #mar #ocean #vidamarina #oceanografia ♬ Suspense, horror, piano and music box - takaya

Видеото предизвика многу нагаѓања и шпекулации, а се огласија и локални експерти. Тие побрзаа да го истражат настанот, но засега нема прецизни објаснувања.

Некои научници претпоставуваат дека „бегањето“ би можело да биде предизвикано од ненадејна промена на океанските струи, промена на температурата на водата или подводни сеизмички нарушувања.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата