Еве зошто БУРГЕРОТ НЕ Е КАКО НА СЛИКАТА кога ќе седнете да нарачате

4.09.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Еве зошто БУРГЕРОТ НЕ Е КАКО НА СЛИКАТА кога ќе седнете да нарачате

Крис е голем љубител на хамбургери, но многу пати на пријателите им праќал слики од омилениот ручек за да можат заедно да се смеат на нешто што изгледа совршено на сликата, но во реалноста не е. Кога слушнал дека клиентите на Бургер Кинг во САД ја носат компанијата на суд, тој целосно ги разбира.

– Се чувствувате како да сте ограбени. Но, кој сака да се срами и да се жали, наместо тоа – само јаде – вели тој.

Бургер Кинг рече дека хамбургерите што ги продаваат не мора да изгледаат „точно како на сликата“ и дека сите производи што се наоѓаат во рекламни материјали се „истите хамбургери што им се служат на гостите низ Велика Британија“, пишува Би-би-си.

Но, гостите понекогаш чувствуваат празнина помеѓу сликата и она што се сервира. Незадоволните клиенти наведуваат други примери: сладоледот е прикажан со цели бадеми, но содржи само струготини, преливот за пица е редок, салатите се скапи, но сиромашни.

Ејми Вардл, шеф на компанијата за стилизирање храна Astir во Њујорк и Филаделфија,вели дека постои правило дека сликите што промовираат храна не треба да содржат состојки кои ги нема во самиот производ. Но, тоа сепак остава простор за маневрирање.

Ако промовирате леб, можете да ставите сунѓери меѓу парчињата за да му дадете на сендвичот поцелосен изглед, вели таа. За едно парче пица да го има вистинскиот ефект на „влечење сирење“, можеби ќе треба да додадете дополнително сирење земено од неколку идентични пици. Житариците може да се обојат со лепак, бидејќи тоа ги прави помалку влажни од млекото.

Се додава дека на рекламите наводно внатре има и „скеле“ од чечкалици за да не може лепчето да се „лизне“ поради сосот.

– Не дека ќе користам нешто лажно. Но, ќе просејдам низ десетици лепчиња за да ја најдам совршената горна половина. Ќе ги земам моите мали ножички и ќе се погрижам работ да биде совршено исправен за да нема трошки да висат. Потоа ќе ја користам најсвежата зелена салата која не е кафена и ќе ја ставам совршено. Го сакам и најцрвениот домат – објаснува таа.

Таа се согласува дека онлајн слика од Бургер Кинг во центарот на судски случај во САД – прави да изгледа како бургерот да е поголем.

Не постои специфично правило против користењето на овие техники во САД, вели Марк Бартоломеј, професор по право на Универзитетот во Бафало во Њујорк, се додека сликата не погрешно го прикажува производот.

Но, постои дупка, бидејќи од купувачите се очекува да бидат доволно паметни за да препознаат дека рекламите често ќе содржат одредена количина „надуеност“.

Иако знаеме дека рекламирањето може да содржи претерување и претерување, се смета дека сликите од продажните места се поблиску до тоа да бидат дел од договорот – видете ја сликата, нарачајте ја храната – така што ќе се расправа на суд.

Во ОК, прописите се малку построги, иако основниот принцип е ист: промотивните слики не смеат да доведат до заблуда.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата