Во Медитеранот исчезна брод со 500 мигранти

26.05.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Во Медитеранот исчезна брод со 500 мигранти

Групата „Аларм телефон“ која ги прифаќа повиците од загрозени бродови со мигранти, соопшти дека изгубила контакт со бродот пред два дена. Во моментот на повикот, бродот имал дефект на моторот, и бил лоциран на 320 километри северно од либиското пристаниште Бенгази и повеќе од 400 километри од Малта или јужниот италијански остров Сицилија.

Италијанската невладина организација „Имрџанси“ (Emergency) вчера соопшти дека нејзиниот брод „Лајф супорт“ (Life Support) и бродот „Оушн викинг“ безуспешно ја пребарувале областа 24 часа.

Потрагата продолжува, соопшти денеска Здружението за итни случаи.

Италијанската крајбрежна стража вчера извести за спасување на 423 односно 671 мигрант во две одделни операции во италијанските води, а „Аларм телефон“ тврди дека тие операции не се поврзани со исчезнатиот брод.

Во третата операција, германската хуманитарна организација „СОС Хјуманити“ (SOS Humanity) соопшти дека танкерот спасил 27 мигранти и илегално ги вратил во Либија.

Повеќе од 47.000 пристигнувања на бродови со мигранти се потврдени од почетокот на годината до денес, два и пол пати повеќе од 18.000 во истиот период во 2022 година. /МИА

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата