Украина ќе добие четири ПВО системи Патриот

10.07.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Украина ќе добие четири ПВО системи Патриот

Во соопштението се наведува дека заедно со системот САМП-Т обезбеден од Италија, оваа поддршка ќе помогне да се заштитат украинските градови, цивилите и војниците од руските напади.

Американскиот претседател Џо Бајден, во говорот на почетокот на Самитот, најави дека САД и сојузници ќе и дадат на Украина дополнително оружје, вклучително и дополнителни системи за противвоздушна одбрана. /МИА

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата