Шојгу тврди дека Украина останала без 14.000 војници од почетокот на месецов

21.11.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Шојгу тврди дека Украина останала без 14.000 војници од почетокот на месецов

Тој на колегиумот на Министерството за одбрана изјави дека руската војска „продолжува да го намалува офанзивниот потенцијал на вооружените сили на Украина во сите правци“.

Шојгу рече и дека испораките на беспилотни летала за вооружените сили на Русија се зголемени за 16 пати во споредба со почетокот на претходната година.

Во споредба со почетокот на претходната година, испораките на главните видови ракетно и артилериско оружје за вооружените сили на Русија се зголемени за 4,9 пати. Испораките на оклопни возила се зголемени за повеќе од три пати, а испораките на беспилотни летала се зголемени за 16 пати, рече Шојгу.

Тој додаде дека испораките на муниција се зголемиле за 12 пати, додека испораките на високопрецизни ракети со долг дострел се зголемиле за пет пати. 

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата