Поранешната австриска министерка, која танцуваше со Путин, ќе се пресели во Русија

13.09.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Поранешната австриска министерка, која танцуваше со Путин, ќе се пресели во Русија

„Јас сум ко-основач на центарот ГОРКИ и управувам со него. Бидејќи таму има многу работа и бара многу внимание, решив да се преселам во Санкт Петербург“, изјави вчера Кнајсл за руската државна новинска агенција ТАСС.

Создаден во март 2023 година, центарот има за цел да „подготви објективна анализа за да најде решенија“ за целите на руската политика, според неговата веб-страница. ГОРКИ е поврзан со Државниот универзитет во Санкт Петербург, каде Путин студирал право во 1970-тите.

Кнајсл беше министерка за надворешни работи на Австрија од 2017 до 2019 година, номинирана за функцијата од екстремно десничарската Партија на слободата (FPÖ). Таа наиде на критики за нејзините блиски врски со рускиот претседател, кој присуствуваше на нејзината свадба во 2018 година на австриските Алпи, и за одморот во Русија неодамна во август, среде војната на Кремљ во Украина.

Говорејќи вчера на Источниот економски форум во Владивосток, Кнајсл го критикуваше однесувањето на Австрија кон Русија, споредувајќи го со „шизофренија“.

„Австриската политика и јавното мислење не се заморуваат да ја осудуваат Русија“, рече таа, додавајќи дека оние кои сè уште имаат деловни врски со Русија се етикетирани како „оние кои заработуваат крвави пари“, пренесува ТАСС.

Минатата недела, претставникот на Европската комисија во Австрија, Мартин Селмајр, предизвика гнев откако го критикуваше увозот на руски гас во земјата, обвинувајќи ја Виена дека ѝ плаќа „крвави пари“ на Москва.

Австрија има историски врски со Русија. Иако земјата ги поддржа санкциите на ЕУ и јавно го критикуваше кршењето на меѓународното право од Путин, таа ги задржа комерцијалните врски со Москва и останува една од ретките земји од ЕУ кои сè уште увезуваат руски гас, пишува Би-Би-Си.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата