Гроси во вторник пред СБ на ОН ќе го претстави планот за нуклеарната централа Запорожје

26.05.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Гроси во вторник пред СБ на ОН ќе го претстави планот за нуклеарната централа Запорожје

Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси, во вторник ќе претстави предлог до Обединетите нации за заштита на украинската нуклеарна централа Запорожје, заземена од руската армија, со надеж дека ќе се постигне договор пред можнa украинска контраофанзива.

„Гроси планира да го информира Советот за безбедност на ОН за ситуацијата со нуклеарната безбедност“ во нуклеарната централа Запорожје „на состанокот на 30 мај со кој претседава Швајцарија“, се вели во соопштението на МААЕ.

Шефот на агенцијата на ОН со месеци преговараше да обезбеди заштита на оваа нуклеарна централа во југоисточна Украина, каде ситуацијата се смета за многу несигурна поради гранатирањето поврзано со борбите во областа.

Таа централа, најголемиот таков објект во Европа, се наоѓа на брегот на реката Днепар, која во оваа област ги раздвојува двете завојувани страни. АЕЦ Запорожје беше предмет на неколку гранатирања и беше исклучена од електричната мрежа седумпати од нејзиното заземање од страна на руската армија на 4 март 2022 година. 

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата