Спалети има забелешки за своите фудбалери и покрај победата против Албанија

16.06.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Спалети има забелешки за своите фудбалери и покрај победата против Албанија

Селекторот на Италија, Лучијано Спалети имаше критики за своите играчи и покрај победата над Албанија од 2-1 во првиот натпревар од ЕП 2024. Селекторот на моменти не е задоволен од односот на тимот и од фактот што неговите играчи не го решија натпреварот постигнувајќи повеќе удари.

„Видов многу добри работи, но тие не се од корист ако не доведат до ништо. Требаше неколку пати да го совладаме противникот, но не го сторивме тоа. Почнувавме напади, стигнувавме некаде и одеднаш повторно ја враќавме топката“, несреќен е Спалети.

Тој беше запрашан дали неговиот тим е премногу зависен од Николо Барела и ова прашање доста го изнервира:

„Ова е репрезентација и можеме без никого. Имаме 26 одлични играчи, а не само еден. Секој од нив е важен“. 

Потоа продолжи со својот коментар на натпреварот.

„Во вториот дел Албанија ги крена главите, а нашите напади беа запрени од нивната одбрана. Кога ќе тргнавме во напад, ќе стигнавме до шеснаесетникот, но изгледавме дека бевме премногу сигурни и не ги довршивме работите. Го добивме натпреварот затоа што направивме многу работи како што треба, но имаше моменти кога можевме да бараме друг гол и дриблавме мирно, како да сме господари на теренот и игравме добро, што се случува на теренот. Без разлика дали се работи за гол или погрешно додавање“, заклучи специјалистот.


sportmedia.mk

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата