Поради повредата на Гави: ФИФА на Барселона ќе и исплати 4,5 милиони евра!

20.11.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Поради повредата на Гави: ФИФА на Барселона ќе и исплати 4,5 милиони евра!

Шпанска Барселона од ФИФА ќе добие од 3 до 4,3 милиони евра како обештетување за повредата на играчот од средниот ред Гави, добиена на натпреварот од 10. коло од квалификациската фаза за ЕП 2024 меѓу репрезентациите на Шпанија и Грузија (3:1).

Барселона ќе мора да добие исплата од ФИФА како дел од програмата за заштита на клубот. Надоместокот ќе започне да се собира на 28-от ден по повредата на играчот и ќе зависи од неговата фиксна плата. Максималната отштета за повреда на еден играч е 7,5 милиони евра или 20.548 евра дневно. Според најавите Гави може да пропушти шест до осум месеци од фудбалските терени.


sportmedia.mk

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата