Италија, Словенија и Чешка извадија билети за ЕП

20.11.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Италија, Словенија и Чешка извадија билети за ЕП

 

Уште две репрезентации се пласираа на Европското првенство кое идната година ќе се одржи во Германија. Од нашата група Ц, Италија одигра без голови против Украина во Леверкузен и тој бод беше доволен за „Аѕурите“ да го сочуваат второто место поради подобрата гол-разлика во однос на Украина (и двете репрезентации завршија со по 14 бодови).

На Чесите им требаше барем бод против Молдавија за да го извадат билетот за ЕП, а тие со стил влегоа на турнирот со победа од 3:0.
И Словенија се враќа на големата сцена. Словенечките фудбалер по 23 години ќе играат на ЕП, а тоа го изборија вечерва со победата над директниот конкурент Казахстан со 2:1.

РЕЗУЛТАТИ
АЛБАНИЈА – ФАРСКИ ОСТРОВИ               0:0
ЧЕШКА – МОЛДАВИЈА   3:0
САН МАРИНО – ФИНСКА            1:2
МАКЕДОНИЈА – АНГЛИЈА            1:1
СЕВЕРНА ИРСКА – ДАНСКА         2:0
СЛОВЕНИЈА – КАЗАХСТАН           2:1
УКРАИНА – ИТАЛИЈА     0:0


sportmedia.mk

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата